Aktualności22 lutego 2016

Wyniki rynku ubezpieczeń po III kwartale 2015 roku

Polska Izba Ubezpieczeń podaje, że po trzech kwartałach 2015 r. polscy ubezpieczyciele wypłacili 14,6 mld zł świadczeń z ubezpieczeń na życie oraz 11,3 mld odszkodowań i świadczeń z ubezpieczeń majątkowych. W porównaniu z rokiem ubiegłym rok 2015 przyniósł ubezpieczycielom znacząco niższy zysk netto.

Towarzystwa ubezpieczeniowe rosną w siłęJak podaje PIU, wartość składek na rynku ubezpieczeń w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku wyniosła 40,9 mld zł. To wzrost rok do roku o 0,22%. Wartość wypłaconych odszkodowań i świadczeń wyniosła 25,9 mln. Tu również odnotowano wzrost o 2,4 % względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Natomiast łączny zysk netto ubezpieczycieli wyniósł 4,3 mld zł, to kwota o 23% niższa niż przed rokiem.

Z najciekawszych danych dla rynku komunikacyjnego PIU wylicza składkę przypisaną brutto z ubezpieczeń OC na poziomie 6 mld zł, w ubezpieczeniach AC – 4 mld zł. W przypadku obowiązkowej dla kierowców polisy to nieznaczny spadek (0,71%) w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. W AC odnotowano natomiast nieznaczny wzrost (2,8%). Przez trzy kwartały ubiegłego roku poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych z ubezpieczeń OC dostali 5 mld zł odszkodowań i świadczeń.

Wartość składek z ubezpieczeń majątkowych (z pominięciem komunikacyjnych) wyniosła 10 mld zł. To o 4,2 % więcej niż rok wcześniej. Największy udział w składce na rynku majątkowym niezmiennie miały ubezpieczenia od ognia i innych żywiołów (2,2 mld zł) oraz ubezpieczenia pozostałych szkód rzeczowych (1,7 mld zł). Odnotowano także wzrost zainteresowania ogólnym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, którego wartość składki wyniosła1,5 mld zł.

 

PF

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę