Wyniki rynku ubezpieczeń po III kwartale 2015 roku

Wartość wypłaconych odszkodowań i świadczeń wyniosła 25,9 mln!

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 22.02.2016, w kategorii:

Polska Izba Ubezpieczeń podaje, że po trzech kwartałach 2015 r. polscy ubezpieczyciele wypłacili 14,6 mld zł świadczeń z ubezpieczeń na życie oraz 11,3 mld odszkodowań i świadczeń z ubezpieczeń majątkowych. W porównaniu z rokiem ubiegłym rok 2015 przyniósł ubezpieczycielom znacząco niższy zysk netto.

Towarzystwa ubezpieczeniowe rosną w siłęJak podaje PIU, wartość składek na rynku ubezpieczeń w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku wyniosła 40,9 mld zł. To wzrost rok do roku o 0,22%. Wartość wypłaconych odszkodowań i świadczeń wyniosła 25,9 mln. Tu również odnotowano wzrost o 2,4 % względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Natomiast łączny zysk netto ubezpieczycieli wyniósł 4,3 mld zł, to kwota o 23% niższa niż przed rokiem.

Z najciekawszych danych dla rynku komunikacyjnego PIU wylicza składkę przypisaną brutto z ubezpieczeń OC na poziomie 6 mld zł, w ubezpieczeniach AC – 4 mld zł. W przypadku obowiązkowej dla kierowców polisy to nieznaczny spadek (0,71%) w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. W AC odnotowano natomiast nieznaczny wzrost (2,8%). Przez trzy kwartały ubiegłego roku poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych z ubezpieczeń OC dostali 5 mld zł odszkodowań i świadczeń.

Wartość składek z ubezpieczeń majątkowych (z pominięciem komunikacyjnych) wyniosła 10 mld zł. To o 4,2 % więcej niż rok wcześniej. Największy udział w składce na rynku majątkowym niezmiennie miały ubezpieczenia od ognia i innych żywiołów (2,2 mld zł) oraz ubezpieczenia pozostałych szkód rzeczowych (1,7 mld zł). Odnotowano także wzrost zainteresowania ogólnym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, którego wartość składki wyniosła1,5 mld zł.

 

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Co można dodać do OC?

Co można dodać do OC?

Maltańska wyprawa Superpolisy

Maltańska wyprawa Superpolisy

Mówi się w branży

Mówi się w branży