WypadekbezOC.eu – pomoc dla poszkodowanych w wypadkach bez OC za granicą

Za pośrednictwem portalu wystarczy uzupełnić prosty formularz, określając miejsce wypadku i kraj pochodzenia nieubezpieczonego pojazdu

Admin Administrator Admin Administrator
Opublikowano: 09.11.2015, w kategorii:

Na przełomie października i listopada UFG i PBUK uruchomiły serwis WypadekbezOC.eu. Strona stanowi wsparcie informacyjne dla Polaków poszkodowanych w zagranicznych wypadkach spowodowanych przez nieubezpieczonych kierowców.

 

Strona WypadekbezOC.eu stworzona została z myślą o niesieniu pomocy osobom, które znalazły się w podwójnie trudnym położeniu – w obcym kraju brali udział w wypadku, którego sprawcą okazał się kierowca nieposiadający obowiązkowego ubezpieczenia OC. Barierą w takiej sytuacji może być nie tylko problem z komunikacją, ale także fakt, że po odszkodowanie należy zgłosić się nie do ubezpieczyciela, lecz do działającej w danym państwie instytucji odpowiadającej polskiemu Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Tego typu instytucje mają za zadanie wypłatę pieniędzy poszkodowanemu, a następnie zwrócenie się po zwrot sumy odszkodowania do sprawcy zdarzenia.

 

Portal WypadekbezOC.eu ma więc ten proces ułatwić. Za jego pośrednictwem wystarczy uzupełnić prosty formularz, w którym określa się miejsce wypadku i kraj pochodzenia nieubezpieczonego pojazdu. Dzięki temu, w zaledwie kilka sekund otrzymuje się informację zwrotną o instytucji, w której szkoda powinna zostać zgłoszona.

 

A jak to Polak jest sprawcą?

Wspólna inicjatywa UFG i PBUK jest godna uwagi, zwłaszcza że coraz częściej Polacy wyjeżdżają za granicę. Na nowo powstałej stronie znajdują się także informacje ku przestrodze istotne z punktu widzenia potencjalnych polskich sprawców wypadków za granicą. Co ciekawe, tylko w ubiegłym roku miało miejsce 46,6 tys. takich zdarzeń (to o 1/3 więcej niż w 2010 roku), z których 365 wypadków spowodowali kierowcy bez OC. PBUK wypłacił w związku z tym odszkodowania na łączną kwotę 8,35 mln zł (ponad 3-krotnie więcej niż w 2010 roku). Warto pamiętać, że każda taka sprawa jest kierowana na drogę tzw. regresu, czyli, mówiąc wprost, PBUK zgłasza się po zwrot pieniędzy do sprawcy – miniony rok został zamknięty z 850 takimi sprawami i żądaniami zwrotu o łącznej wysokości 25,62 mln zł.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Historia OC dostępna online

Historia OC dostępna online

Jaką ochronę na wypadek poważnej choroby zapewnić może ubezpieczenie?

Jaką ochronę na wypadek poważnej choroby zapewnić może ubezpieczenie?

Ile kosztuje ubezpieczenie graniczne?

Ile kosztuje ubezpieczenie graniczne?