Strefa Agenta9 listopada 2015

WypadekbezOC.eu – pomoc dla poszkodowanych w wypadkach bez OC za granicą

Na przełomie października i listopada UFG i PBUK uruchomiły serwis WypadekbezOC.eu. Strona stanowi wsparcie informacyjne dla Polaków poszkodowanych w zagranicznych wypadkach spowodowanych przez nieubezpieczonych kierowców.

 

Strona WypadekbezOC.eu stworzona została z myślą o niesieniu pomocy osobom, które znalazły się w podwójnie trudnym położeniu – w obcym kraju brali udział w wypadku, którego sprawcą okazał się kierowca nieposiadający obowiązkowego ubezpieczenia OC. Barierą w takiej sytuacji może być nie tylko problem z komunikacją, ale także fakt, że po odszkodowanie należy zgłosić się nie do ubezpieczyciela, lecz do działającej w danym państwie instytucji odpowiadającej polskiemu Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Tego typu instytucje mają za zadanie wypłatę pieniędzy poszkodowanemu, a następnie zwrócenie się po zwrot sumy odszkodowania do sprawcy zdarzenia.

 

Portal WypadekbezOC.eu ma więc ten proces ułatwić. Za jego pośrednictwem wystarczy uzupełnić prosty formularz, w którym określa się miejsce wypadku i kraj pochodzenia nieubezpieczonego pojazdu. Dzięki temu, w zaledwie kilka sekund otrzymuje się informację zwrotną o instytucji, w której szkoda powinna zostać zgłoszona.

 

A jak to Polak jest sprawcą?

Wspólna inicjatywa UFG i PBUK jest godna uwagi, zwłaszcza że coraz częściej Polacy wyjeżdżają za granicę. Na nowo powstałej stronie znajdują się także informacje ku przestrodze istotne z punktu widzenia potencjalnych polskich sprawców wypadków za granicą. Co ciekawe, tylko w ubiegłym roku miało miejsce 46,6 tys. takich zdarzeń (to o 1/3 więcej niż w 2010 roku), z których 365 wypadków spowodowali kierowcy bez OC. PBUK wypłacił w związku z tym odszkodowania na łączną kwotę 8,35 mln zł (ponad 3-krotnie więcej niż w 2010 roku). Warto pamiętać, że każda taka sprawa jest kierowana na drogę tzw. regresu, czyli, mówiąc wprost, PBUK zgłasza się po zwrot pieniędzy do sprawcy – miniony rok został zamknięty z 850 takimi sprawami i żądaniami zwrotu o łącznej wysokości 25,62 mln zł.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Strefa Agenta 17 lutego 2016

Zmiany personalne w Superpolisa.pl

Czytaj dalej
Strefa Agenta 29 kwietnia 2019

MEDIA O NAS – kwiecień 2019

Czytaj dalej
Strefa Agenta 22 marca 2016

Mówi się w branży…

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę