Aktualności29 kwietnia 2019

Zdrowie coraz bardziej w cenie !

Z danych zawartych w najnowszym raporcie Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że aż 2,6 mln Polaków korzystało na koniec 2018 r. z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. To o 23 proc. więcej niż rok wcześniej. Liczba ubezpieczonych po raz pierwszy w historii przekroczyła 2,5 mln, a zainteresowanie wciąż rośnie. Co powoduje, że tak chętnie ubezpieczamy swoje zdrowie?

Ubiegłoroczny przypis składki brutto to 821,1 mln złotych, co stanowi bardzo duży progres w porównaniu do 2017 r., kiedy to przypis wyniósł 678,9 mln zł. Z badań PIU wynika, że Polacy decydują się na prywatną opiekę medyczną przede wszystkim ze względu na szybszy dostęp do lekarzy. I nie ma tym nic dziwnego, bo czas oczekiwania na gwarantowane świadczenia zdrowotne od ponad dwóch lat systematycznie rośnie.

Wystarczy powiedzieć, że na przełomie 2018 i 2019 r. wynosił on blisko 4 miesiące, co wręcz zmusza wielu ludzi do szukania alternatyw – a te oferują prywatne placówki medyczne, po których Polacy spodziewają się skutecznej i szybkiej pomocy. To dla wielu osób znacząca wartość, tym bardziej, że nie cichną doniesienia medialne o coraz trudniejszej sytuacji w publicznej opiece zdrowotnej. Prywatne ubezpieczenie to rozwiązanie znacznie tańsze niż płacenie z własnej kieszeni za każdorazowe wizyty u lekarzy czy drogie badania. Co jednak najważniejsze, to gwarancja pomocy na wypadek, gdy nasze zdrowie zacznie szwankować.

Wzrost zainteresowania Polaków prywatną opieką medyczną potwierdzony został również badaniem „Współfinansowanie służby zdrowia”, przeprowadzonym na zlecenie PIU we wrześniu ub.r. Aż 60% jego respondentów uznało, że chce otrzymywać pakiety medyczne od swoich pracodawców i – uwaga – jest gotowych uczestniczyć w ich finansowaniu. Na dziś w przypadku 64% ankietowanych, którzy mają już prywatną opiekę zdrowotną, jej koszt przynajmniej częściowo pokrywa firma.

Jak to wygląda u małych przedsiębiorstw, w wypadku których pracownicy często nie mogą liczyć na współfinansowanie opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia dodatkowego przez pracodawców? Centrum Badań Marketingowych INDICATOR przygotował raport z badania małych przedsiębiorców w kontekście obciążeń związanych z ZUS-em. Wynika z niego, że aż 68% właścicieli małych firm nie oferuje swoim pracownikom dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. 34% z nich tłumaczy to wysokimi kosztami, które musieliby płacić oprócz „standardowych” obciążeń z tytułu obowiązkowych składek ZUS oraz podatków.

JN

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę