Czym ubezpieczonym grozi „twardy brexit”?
Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską o północy z 29 na 30 marca br. Jeśli wyjdzie z niej bez porozumienia w kluczowych sprawach i odpowiednich umów (tzw. twardy brexit), wtedy mocno ucierpi również polska gospodarka.
Problemy z zaakceptowaniem warunków uzgodnionych z Unią Europejską przez brytyjski parlament powodują, że sytuacja związana z Brexitem zmienia się dynamicznie. Jednak wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty to nie tylko problem Brytyjczyków, ale również nasz.
Analitycy szacują, że wśród unijnych partnerów Zjednoczonego Królestwa jedynie Irlandia straciłaby na tym więcej niż Polska – do końca 2020 r. polski PKB zostałby uszczuplony o ok. 0,8 proc. Jak na tym tle wyglądają prawa i obowiązki ubezpieczonych?
Rząd zabezpiecza interesy ubezpieczonych na wypadek „twardego brexitu”
5 marca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zasadach prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego ze Zjednoczonego Królestwa i Irlandii Północnej oraz Gibraltaru w związku z wystąpieniem z Unii Europejskiej. Regulacja ma na celu zabezpieczenie interesów klientów instytucji finansowych z siedzibą w powyższych lokalizacjach i wykonujących działalność w Polsce. Nowe przepisy mają wejść w życie 30 marca 2019 r.
W części omawiającej rynek ubezpieczeń projekt przewiduje, że firmy z Wielkiej Brytanii prowadzące działalność ubezpieczeniową w Polsce przed dniem „twardego brexitu” będą mogły ją kontynuować na takich samych zasadach, w celu wykonania zawartych już umów ubezpieczenia. Przyjęcie takiego rozwiązania jest niezbędne ze względu na ochronę interesów ubezpieczonych, m.in. zapewnienie efektywnej likwidacji szkód.
Omawiane przepisy mają dotyczyć tylko okresu niezbędnego do realizacji zawartych umów, przeniesienia portfela ubezpieczeń na rzecz zakładu ubezpieczeń mającego siedzibę w UE i uprawnienia do wykonywania działalności ubezpieczeniowej w Polsce albo uzyskania zezwolenia na wykonywanie takiej działalności i przeniesienia portfela ubezpieczeń. Czas ten nie może być jednak dłuższy niż 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy. Dwukrotnie dłuższy czas na przystosowanie (24 miesiące) wyznaczono w przypadku ubezpieczeń na życie. Przyczyną jest długoterminowy charakter umów życiowych.
Twardy brexit a EKUZ
Ministerstwo ds. Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ostrzegło, że w razie „twardego brexitu” Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii będą potrzebowali ubezpieczenia na podróż do krajów UE, w tym do Polski. Oznacza to, że nie będą oni objęci Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W razie opuszczenia Wspólnoty przez Zjednoczone Królestwo bez porozumienia przestanie obowiązywać obecny system EKUZ, na mocy którego Polacy pracujący i płacący składki Wielkiej Brytanii mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej na terenie całej Unii Europejskiej na koszt brytyjskiej służby zdrowia (NHS).
Zdaniem ministerstwa brak odpowiedniej regulacji czy specjalnego rozporządzenia unijnego spowoduje, że nie będzie żadnej podstawy prawnej do tego, by instytucja brytyjska sfinansowała koszty opieki zdrowotnej obywatela polskiego pracującego w Wielkiej Brytanii oraz obywatela brytyjskiego wyjeżdżającego do innego kraju członkowskiego UE. Będzie to skutkować potrzebą wykupienia na czas wyjazdu komercyjnego ubezpieczenia zdrowotnego.
JN