Aktualności7 listopada 2015

Co zrobić, gdy nie mamy OC?

Rzeczą oczywistą dla każdego właściciela samochodu czy innego pojazdu jest to, że musimy wybrać i opłacić ubezpieczenie oc. Uczą tego nawet na kursach prawa jazdy. Nieprzestrzeganie tego przepisu może się dla nas skończyć dużo bardziej dotkliwie niż brak przeglądu czy nie przerejestrowanie samochodu w wymaganym terminie, warto więc przede wszystkim zająć się tą kwestią.

                Jaka jest kara za brak oc? Oczywiście finansowa. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić w ten sposób, to niech zastanowi się dwa razy, bo kara, jaką zapłaci, gdy kontrola wykryje, że nie posiada ubezpieczenia oc wynosi dwukrotność minimalnej płacy, czyli w 2015 roku dokładnie trzy tysiące pięćset złotych w przypadku aut osobowych.  Lepiej jest w przypadku, gdy nie opłacimy oc motocykla, wówczas jest to tylko jedna trzecia minimalnej pensji – pięćset osiemdziesiąt złotych. Najwięcej zapłacą właściciele samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów, bo aż trzykrotność minimalnej pensji czyli pięć tysięcy dwieście pięćdziesiąt złotych.

                Na szczęście nie zawsze musimy zapłacić całość tej ogromnej kwoty. W przypadku, gdy zapomnimy o zakupie polisy, ale nie trwa to dłużej niż 14 dni możemy liczyć na umorzenie części kary, ale nadal musimy oddać często więcej, niż kosztuje składka oc. Kwoty te wyglądają następująco: do trzech dni zapłacimy 20% kary, czyli siedemset złotych, od 4 do 14 dni 50% kary, czyli tysiąc siedemset pięćdziesiąt złotych. Dla motocykli i samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów proporcje wyglądają tak samo, tylko są liczone od innej podstawy, tej, którą podałam wcześniej.

Warto więc pamiętać o ubezpieczeniu, tym bardziej, że jeśli nieubezpieczonym pojazdem spowodujemy czyjąś szkodę, sami będziemy za nią odpowiadać, własnym majątkiem. I o ile naprawa samochodu nie jest aż tak  bardzo kosztowna, choć kilkanaście tysięcy potrafi uderzyć po kieszeni, to już wypłata odszkodowania za szkodę na czyimś zdrowiu czy życiu z pewnością nas zrujnuje. W przykładowym ubezpieczeniu bowiem ubezpieczyciel odpowiada za szkody do 5 milionów euro za szkody osobowe i do 1 miliona euro za szkody na mieniu. Warto mieć to na uwadze, chyba, że jesteśmy w stanie sobie pozwolić na wypłatę takich świadczeń z własnych oszczędności i jeszcze nam zostanie na swoje leczenie czy naprawę.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 21 października 2016

Wyższe kary za brak OC

Czytaj dalej
Aktualności 28 września 2015

wrzesień 2015

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę