Czy zawsze wzywać policję do stłuczki drogowej?
Kiedy dochodzi do zdarzenia drogowego, w którym nikomu nie stała się krzywda, to zawsze przychodzi pytanie – wzywać policję, czy też załatwić sprawę bez udziału służb? Zdarza się niejednokrotnie, że któraś z osób absolutnie nie ma ochoty rozmawiać z drugim uczestnikiem kolizji i od razu telefonuje pod 997. Niekiedy nie wiemy jak powinniśmy zachować się w takiej sytuacji, o którą bardzo łatwo w zimowych miesiącach.
Zdarzyło się, ktoś nam wjechał w tył pojazdu lub my zagapiliśmy się i wylądowaliśmy komuś na klapie bagażnika. Wybór jest stosunkowo prosty – dzwonimy po policję lub załatwiamy sprawę bez ich udziału. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które trzeba rozważyć w zależności od okoliczności zdarzenia drogowego.
Jeżeli obie strony zgadzają się co do okoliczności wydarzenia i jedna ze stron uznaje swoją winę, to wtedy można spróbować się dogadać. W takiej sytuacji powinno zostać sporządzone oświadczenie dla poszkodowanego oraz poinformować swojego ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji. Nie należy zapominać, że najważniejszym obowiązkiem jest usunięcie uszkodzonych pojazdów z jezdni, gdyż za nie zastosowanie się do tego przepisu grozi mandat. Wynika to z tego, że uszkodzone pojazdy po kolizji mogą powodować niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli z jakichś przyczyn nie jesteśmy w stanie usunąć pojazdów, to koniecznie musimy zabezpieczyć miejsce za pomocą włączenia świateł awaryjnych oraz umieszczenia trójkąta ostrzegawczego.
Może się zdarzyć, że jednak nie potrafimy się porozumieć z drugim kierowcą lub mamy wątpliwości dotyczące stanu jego trzeźwości. Nie powinniśmy się wtedy wahać i od razu dzwońmy po odpowiednie służby mundurowe. Po przyjeździe policji sprawa jest dużo prostsza, gdyż to oni niejako obejmują dowodzenie i kierują dalszym postępowaniem. Funkcjonariusze określą winnego, który zapewne zostanie obarczony mandatem. Taka sytuacja jest o tyle bardziej komfortowa, że nie będziemy mieć problemów z otrzymaniem odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy, gdyż nasze interesy stoją na fundamencie dokumentu spisanego przez służby mundurowe.
Wypadki drogowe zdarzały się, zdarzają się i zawsze będą się zdarzać, tak już ten świat jest ułożony. Warto więc pamiętać o obowiązkowym posiadaniu ubezpieczenia OC. Przydatne może się okazać również ubezpieczenie AC, które może pomóc w wielu problemów z pojazdem, które wynikną z naszej winy lub niekoniecznie.