Aktualności25 września 2014

Eurotax i Info-Expert – jak się poruszać w dżungli modeli i wersji samochodów?

To oczywiste, że klient jeździ astrą, golfem, corollą czy swiftem. Jednak tego rodzaju podstawowe informacje to za mało, by poprawnie przeprowadzić kwotację. Trzeba przecież wiedzieć, jaka dokładnie wersja pojazdu zostanie ubezpieczona. Jak sobie z tym poradzić?

 

Wypełnianie formularza rozpoczyna się bez utrudnień od zaznaczenia, czy ubezpieczany pojazd jest samochodem (osobowym, terenowym czy dostawczym o DMC 3,5 t), czy motocyklem (quad lub wybór spośród trzech kategorii jednośladów: motocykl, motorower, skuter), jaki jest jego rodzaj i kiedy został wyprodukowany. Kolejne pola – marka i model auta – również nie sprawiają problemu. Schody zaczynają się w następnym kroku, gdy należy poprawnie wybrać wersję pojazdu w Eurotaxie, a chwilę później Info-Expercie, bo klient co prawda może (i wtedy nie ma problemu), ale nie musi jej znać. A możliwości jest sporo, np. w samym Eurotaxie należy wskazać poprawną spośród… 94 różnych wersji forda mondeo.

 

Dlaczego to takie ważne?

Przede wszystkim należy pamiętać, że poprawny wybór wersji samochodu pozwoli przygotować kompleksową kalkulację uwzględniającą oferty wszystkich towarzystw. Część z nich pobiera dane z Eurotaxu, inne korzystają z Info-Experta – tylko podanie identycznej i właściwej wersji w obu słownikach daje pewność, że kwotacja została przeprowadzona dla faktycznie ubezpieczanego pojazdu i składa się ze wszystkich możliwych do zaproponowania klientowi opcji. Jest to istotne przede wszystkim w przypadku AC, bo w przypadku tego ubezpieczenia towarzystwa precyzyjniej niż przy OC podchodzą do łączenia taryfy z dokładną wersją samochodu. Od wersji pojazdu uzależniona jest wartość samochodu, co ma wpływ na składkę w AC, liczbę wymaganych zabezpieczeń i odpowiedzialność towarzystwa.

 

Kilka porad, aby się nie pogubić:

  • Podstawą do sukcesu jest wiedza na temat parametrów, według których Eurotax i Info-Expert prezentują poszczególne wersje pojazdów. W pierwszym ze słowników, patrząc od góry do dołu, poszeregowane są wersje benzynowe, a następnie diesle. Kolejnym filtrem jest pojemność silnika (od najmniejszej do największej), nazwa wersji samochodu (od najuboższej do najwyższej) oraz liczba drzwi (także rosnąco). Jeżeli dany pojazd jest dostępny w wersji z automatyczną skrzynią biegów, to ta wersja pokazywana jest na końcu. Co ważne, po wybraniu marki i roku produkcji, na liście pojawiają się tylko te wersje, które im odpowiadają. Info-Expert pokazuje dodatkowo dane MR, czyli model rocznikowy z oznaczeniem roku produkcji. Podpowiedź: zawsze trzeba patrzeć na pojemność silnika i moc w kW (to mocno zawęża wybór wersji pojazdu)!

  • Pomocna jest także weryfikacja wyposażenia katalogowego i dodatkowego (zakładka „Dane AC” aktywna dla klientów kupujących także dobrowolne ubezpieczenie). Jeżeli po wybraniu wersji auta w słowniku Eurotaxu i Info-Experta w polu z wyposażeniem pojawią się elementy, które są niedostępne w posiadanym przez klienta modelu, będzie to znaczyło, że należy dokonać korekty wskazanego modelu na niższy lub wyższy.

  • Można również skorzystać z dostępnej w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym możliwości zidentyfikowania umowy OC (https://zapytania.oi.ufg.pl/SASStoredProcess/guest?with=zpp1). Podając numer rejestracyjny ubezpieczanego pojazdu można uzyskać dostęp do informacji o jego marce oraz wersji. Dzięki temu na listach Eurotaxu i Info-Experta trzeba już tylko dopasować dane samochodu (m.in. pojemność i moc), do nazwy wersji posiadanego modelu.

  •  Może zdarzyć się tak, że w danym roku wyprodukowane były dwa modele tego samego samochodu (np. opel corsa C i D w 2006 roku). Aby ustalić, która wersja jest tą właściwą, można pokazać klientowi zdjęcia w internecie – „wzrokowa” metoda może być dla niego znacznym ułatwieniem.

  • Jeśli klient nie jest pewien lub po prostu nie wie, jaką dokładnie wersją samochodu jeździ, a ma na miejscu dostęp do auta, można ewentualnie poprosić go o sprawdzenie opisu na klapie bagażnika, listwach bocznych, schowku podręcznym lub w dokumentach pochodzenia pojazdu. Jeśli się na to zgodzi i nie potrwa to zbyt długo, ta metoda również może okazać się skuteczna.

 

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 27 września 2016

Mówi się w branży..

Czytaj dalej
Aktualności 20 stycznia 2017

Zmiany personalne

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę