Aktualności26 maja 2017

Kancelarie odszkodowawcze pod kontrolą

Zespół ekspertów w ramach Rady Rozwoju Rynku Finansowego przy Ministerstwie Finansów pracuje nad projektem uregulowania rynku odszkodowawczego. Od marca przygląda się działalność podmiotów, które dochodzą roszczeń w imieniu swoich klientów, zwykle pobierając za to część przyznanych świadczeń – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak ustaliła gazeta, działanie powołanego przy Radzie Rozwoju Rynku Finansowego podzespołu ma być bazą do dalszych prac nad przepisami, które miałyby chronić interesy klientów kancelarii odszkodowawczych. Powołani eksperci za punkt wyjścia do dalszych prac wzięli założenia do projektu ustawy przedstawione przez Rzecznika Finansowego. Chodzi głównie o ograniczenie ryzyka defraudacji, czyli przejęcia przez nieuczciwą kancelarię czy pośrednika odszkodowawczego pieniędzy wypłacanych poszkodowanym przez zakłady ubezpieczeń.

Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika informuje, że instytucja jest za rozdzieleniem wypłacanych świadczeń na rachunek poszkodowanego i części prowizyjnej na rachunek kancelarii, ewentualnie wprowadzenie rachunków powierniczych, na które trafiałyby świadczenia, po to, aby nie były przekazywane wyłącznie na konta kancelarii. Ekspert przyznaje, że w sektorze odszkodowawczym rzadko dochodziło do wyłudzeń, ale nadzór nad działalność podmiotów, które dochodzą roszczeń w imieniu swoich klientów, jest potrzebny, gdyż sprawy dotyczą coraz wyższych kwot.

Warto dodać, że pośrednicy odszkodowawczy bywają dużym wsparciem dla poszkodowanych. Prowadzone przez nich sprawy dotyczą głównie wypłat za szkody osobowe z OC dla ofiar wypadków i ich bliskich. Jednak pewne aspekty ich działalności są krytykowane przez przedstawicieli branży. Chodzi głównie o przetrzymywanie na firmowych rachunkach świadczeń należących do klientów czy pobieranie zbyt wysokich prowizji. Praca powołanego podzespołu ma przyczynić się do uregulowania budzących wątpliwość kwestii i jeszcze większej dbałości o interesy poszkodowanych.

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 8 kwietnia 2016

Kto płaci OC za wraki pojazdów?

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy