KNF wydała rekomendacje o szkodach osobowych

W związku z brakiem konkretnych wytycznych, zdarzały się znaczne dysproporcje pomiędzy kwotami zadośćuczynień..

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 27.06.2016, w kategorii:

W ubiegłym tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wydała długo wyczekiwane rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyczące procesów ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej z ubezpieczenia OC. Nowe przepisy mają na celu standaryzację zasad ustalania i wypłacania odszkodowań za szkody osobowe powstałe w wypadkach komunikacyjnych. Ubezpieczyciele nowe zasady mają wdrożyć do końca roku.

 

Już na początku roku informowaliśmy o projekcie rekomendacji KNF-u dotyczącym ujednolicenia procedur związanych z ustalaniem i wypłacaniem odszkodowań z tytułu szkód niemajątkowych w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Pomysł ten zrodził się z powodu trwających od lat problemów – zarówno po stronie ubezpieczycieli, jak i samej Komisji Nadzoru Finansowego – z ustalaniem wysokości kwot, które wypłacane są z tytułu szkody osobowej w ubezpieczeniu OC.

 

Od dłuższego czasu nie tylko KNF, ale cała branża ubezpieczeń, otwarcie mówiła o niewłaściwie funkcjonujących przepisach regulujących wypłaty zadośćuczynień za szkody osobowe. W związku z brakiem konkretnych wytycznych, zdarzały się znaczne dysproporcje pomiędzy kwotami zadośćuczynień wypłacanych poszkodowanym. O problemie świadczyły także duże różnice w wysokości odszkodowań proponowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe, a kwotami zasądzanymi przez sądy powszechne. Wszystko to wpłynęło na rozpoczęcie prac nad ujednoliceniem przepisów w tym zakresie, które właśnie się zakończyły.  

 

Do głównych założeń ostatecznie wydanych w ubiegłym tygodniu rekomendacji zalicza się wprowadzanie przepisów usprawniających wypłatę odszkodowań poszkodowanym w wypadku, którzy ponieśli częściową utratę zdrowia lub życia. Nowe wytyczne ujednolicą podejście ubezpieczycieli do katalogu okoliczności, które powinny być brane pod uwagę przy ocenie takiej szkody. Dzięki przewidywalności procesu ustalania oraz wypłaty zadośćuczynień z tytułu szkody osobowej zmniejszyć mają się rozbieżności w wypłacanych poszkodowanym świadczeniach. Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe zobowiązane są do wprowadzenia nowych przepisów jeszcze do końca tego roku.

 

Tekst rekomendacji znaleźć można na stronie KNF – tutaj.

 

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Ubezpieczyciele podnieśli ceny OC – Rzeczpospolita

Ubezpieczyciele podnieśli ceny OC – Rzeczpospolita

„Jakie ubezpieczenia przydają się zimą” – Gazeta Współczesna

„Jakie ubezpieczenia przydają się zimą” – Gazeta Współczesna

UFG działa coraz skuteczniej, a kary za brak OC mogą być wyższe

UFG działa coraz skuteczniej, a kary za brak OC mogą być wyższe