Aktualności27 czerwca 2016

KNF wydała rekomendacje o szkodach osobowych

W ubiegłym tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wydała długo wyczekiwane rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyczące procesów ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej z ubezpieczenia OC. Nowe przepisy mają na celu standaryzację zasad ustalania i wypłacania odszkodowań za szkody osobowe powstałe w wypadkach komunikacyjnych. Ubezpieczyciele nowe zasady mają wdrożyć do końca roku.

 

Już na początku roku informowaliśmy o projekcie rekomendacji KNF-u dotyczącym ujednolicenia procedur związanych z ustalaniem i wypłacaniem odszkodowań z tytułu szkód niemajątkowych w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Pomysł ten zrodził się z powodu trwających od lat problemów – zarówno po stronie ubezpieczycieli, jak i samej Komisji Nadzoru Finansowego – z ustalaniem wysokości kwot, które wypłacane są z tytułu szkody osobowej w ubezpieczeniu OC.

 

Od dłuższego czasu nie tylko KNF, ale cała branża ubezpieczeń, otwarcie mówiła o niewłaściwie funkcjonujących przepisach regulujących wypłaty zadośćuczynień za szkody osobowe. W związku z brakiem konkretnych wytycznych, zdarzały się znaczne dysproporcje pomiędzy kwotami zadośćuczynień wypłacanych poszkodowanym. O problemie świadczyły także duże różnice w wysokości odszkodowań proponowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe, a kwotami zasądzanymi przez sądy powszechne. Wszystko to wpłynęło na rozpoczęcie prac nad ujednoliceniem przepisów w tym zakresie, które właśnie się zakończyły.  

 

Do głównych założeń ostatecznie wydanych w ubiegłym tygodniu rekomendacji zalicza się wprowadzanie przepisów usprawniających wypłatę odszkodowań poszkodowanym w wypadku, którzy ponieśli częściową utratę zdrowia lub życia. Nowe wytyczne ujednolicą podejście ubezpieczycieli do katalogu okoliczności, które powinny być brane pod uwagę przy ocenie takiej szkody. Dzięki przewidywalności procesu ustalania oraz wypłaty zadośćuczynień z tytułu szkody osobowej zmniejszyć mają się rozbieżności w wypłacanych poszkodowanym świadczeniach. Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe zobowiązane są do wprowadzenia nowych przepisów jeszcze do końca tego roku.

 

Tekst rekomendacji znaleźć można na stronie KNF – tutaj.

 

PF

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 5 czerwca 2015

PZU konsoliduje sektor bankowy

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy