Konkurencja cenowa w OC się nie kończy
Na łamach dzisiejszej Rzeczpospolitej opublikowany został wywiad z członkiem zarządu grupy MAK Investments, z której wywodzi się Superpolisa. Nasz ekspert tłumaczy przyczyny wzrostu cen OC.
Jak wspominaliśmy już w kilkukrotnie, wzrost cen OC był nieunikniony. Już w styczniu tego roku odnotowaliśmy kilkuprocentowy wzrost cen polis samochodowych. Obecnie stawki za obowiązkowe ubezpieczenie dla zmotoryzowanych są nawet kilkadziesiąt procent wyższe niż 12 miesięcy temu. Jak wskazuje nasz ekspert wzrost cen polis OC spowodowany jest zmianami w regulacjach z ostatnich miesięcy.
Wzrost składek za obowiązkowe ubezpieczenie OC ma być lekarstwem na złą sytuację towarzystw ubezpieczeniowych, od dłuższego czasu mierzących się z problemem nierentowności polis komunikacyjnych. Podane przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU) wyniki branży wskazują na 327 mln zł straty technicznej po pierwszym półroczu 2015 r. Na obecny stan branży wpływ miały także wprowadzone w życie na początku kwietnia tego roku wytyczne KNF-u dotyczące praktyki likwidacji szkód oraz obowiązujące od września zalecenia dotyczące sposobów kalkulacji składek za OC. Nie bez znaczenia jest również dynamiczny wzrost wartości wypłacanych odszkodowań i świadczeń.
Choć dostosowanie się do nowych wytycznych generuje koszty dla ubezpieczycieli, a w konsekwencji wyższe ceny OC dla klientów, to jednak cel jest pozytywny – poprawi się jakość obsługi.
Obserwowany od początku roku wzrost cen OC nie oznacza, że ubezpieczyciele nie będą walczyć o klientów cenami. Nadal wśród dostępnych na rynku polis kierowcy znajdą zarówno tanie, jak i drogie OC. Jak zawsze doradzamy, aby najtańsze ubezpieczenie znaleźć przy pomocy naszej porównywarki.
MZ