Aktualności31 sierpnia 2018

Mówi się w branży

Nadszedł czas ostatnich wakacyjnych wyjazdów, a tym samym to dobra okazja na podsumowania. Na rynku ubezpieczeń nadal bardzo często omawianym tematem były polisy turystyczne oraz ubezpieczenia od różnych niespodziewanych sytuacji, które mogą wydarzyć się podczas podróży. Zachęcamy do lektury poniżej wybranych cytatów ekspertów ze świata ubezpieczeń z ostatnich tygodni.

PZU wprowadza nowy produkt, który wspiera klientów w codziennym dbaniu o zdrowie, jak i w trudnych sytuacjach życiowych, takich jak ciężka choroba czy nieszczęśliwy wypadek. Na temat nowego ubezpieczenia zdrowotnego – PZU Plan na Zdrowie mówi Julita Czyżewska, prezes PZU Zdrowie:

Jako największy ubezpieczyciel doskonale wiemy, z jakimi problemami zmagają się osoby w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, zwłaszcza jeśli dotyczą naszego zdrowia. Dlatego chcieliśmy stworzyć ofertę korzystną cenowo i odpowiadającą na główne obawy i bolączki w tym zakresie. Dzięki ubezpieczeniu Plan na Zdrowie możemy w krótkim czasie zapewnić naszym klientom wsparcie medyczne w razie różnych problemów zdrowotnych. Mamy możliwość zorganizowania opieki medycznej w całej Polsce. Do naszej sieci należy już blisko 2100 prywatnych placówek medycznych w 500 miastach, w tym ponad 60 placówek własnych PZU Zdrowie.

Źródło: PZU

Ubezpieczenie turystyczne to podstawa bezpiecznej i udanej podróży. Decydując się na daną polisę należy zwrócić uwagę, aby zapewniała nam pełną ochronę w przypadku wystąpienia nagłych i niepożądanych sytuacji. Katarzyna Ruman, dyrektor to ubezpieczenie turystyczne i jaka powinna być minimalna suma ubezpieczenia:

Częstym błędem urlopowiczów jest przekonanie, że wystarczy mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ, choć pozwala na leczenie się w Europie, to nie gwarantuje pokrycia wszystkich kosztów leczenia – np. akcji ratowniczej – a jedynie tych w ramach ogólnodostępnych świadczeń zdrowotnych w danym kraju. Wysokość sumy gwarancyjnej OC w życiu prywatnym należy uzależnić od cen w kraju, w którym spędzamy wakacje oraz od świadomości prawnej obywateli. Innej wysokości świadczenie zostanie wypłacone osobie trzeciej, której wyrządziliśmy szkodę, np. w Bułgarii, a innej – zdecydowanie wyższą – w USA czy Szwecji  – mówi dyrektor UNIQA. I podaje też przykład. – Znajomy, który nie uważał za konieczne wykupić OC w życiu prywatnym miał przygodę na campingu w Niemczech. Źle zabezpieczony namiot w czasie podmuchu wiatru oderwał się i spadł na przyczepę niemieckiego turysty, uszkadzając ją. Po tym doświadczeniu znajomy zawsze już wykupuje ubezpieczenie turystyczne z opcją OC.

Źródło: Uniqa

Podczas wyjazdów jedną z częstych aktywności są różnego rodzaju sporty, takie jak wspinaczka górska czy nurkowanie, które mogą być bardzo ryzykowne dla naszego zdrowia i życia. Jak podkreśla Marcin Jaworski, ekspert ds. komunikacji i edukacji z biura Rzecznika Finansowego, w tym przypadku, warto zakupić dodatkowe ubezpieczenie:

 Należy też zwrócić uwagę na to, że standardowe umowy nie obejmują skutków uprawiania sportów ekstremalnych. Szczególnie często spotyka się problemy związane z odmowami wynikającymi z braku rozszerzenia o przypadki zaostrzenia się chorób przewlekłych. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, czy planowane aktywności nie są uznawane przez ubezpieczyciela za wysoce ryzykowne i czy nie trzeba czasem zapłacić dodatkowej składki. Dla przykładu, może tego wymagać jazda na quadach, nartach wodnych czy nurkowanie.

Źródło: mMeritum.pl

Standardowa polisa komunikacyjna może nie zawsze wystarczyć. Na przykładzie poważnego wypadku , który miał miejsce na początku sierpnia pod Bolonią, Łukasz Zoń, prezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych (SPBUiR), tłumaczy dlaczego kierowcy autobusów, czy samochodów ciężarowych powinni pomyśleć o zwiększeniu sum gwarancyjnych ubezpieczenia OC oraz skorzystać z innych rozwiązań przeznaczonych specjalnie dla działalności transportowej:

Biorąc pod uwagę skalę zniszczeń spowodowanych tym wypadkiem drogowym, może się okazać, że koszty ich likwidacji przekroczą wysokość standardowych sum gwarancyjnych OC komunikacyjnego. Dlatego przewoźnicy powinni rozważyć ich zwiększenie w momencie zawierania umowy ubezpieczenia. Skutkiem zdarzenia może być również skażenie okolicznych terenów. W związku z czym właściciel cysterny, której kierowca, jak wynika z opublikowanych w mediach materiałów, ponosi prawdopodobnie winę za wypadek, powinien się liczyć także z kosztami likwidacji ewentualnych szkód środowiskowych oraz karami administracyjnymi. Środki na pokrycie tych wydatków nie są uwzględnione w warunkach polis komunikacyjnych. Są one przedmiotem specjalistycznych ubezpieczeń środowiskowych.

Źródło: Gazeta Ubezpieczeniowa

JN

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę