Aktualności8 października 2015

Nowa ustawa ubezpieczeniowa czeka na podpis prezydenta

Przyjęcie przez Senat ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej jest niewątpliwie dla branży ubezpieczeniowej najważniejszym wydarzeniem minionych dni. Choć do zakończenia procesu legislacyjnego nowych przepisów brakuje jeszcze podpisu prezydenta, to „Gazeta Ubezpieczeniowa” sugeruje, że to tylko formalność. Zatem już dziś można przyjąć, że przepisy nowej ustawy wejdą w życie z początkiem przyszłego roku.

Przyjęta przez Senat bez poprawek ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej wprowadzi do krajowego porządku prawnego przepisy unijne (dyrektywę Wypłacalność II). W „Gazecie Ubezpieczeniowej” czytamy, że będzie to początek nowej ery w polskich ubezpieczeniach. Akt prawny wprowadza nowy system wypłacalności zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji. Ustawa określa również zasady sprawowania nadzoru nad zakładami ubezpieczeń, jak również organizacji i funkcjonowania ubezpieczeniowego samorządu gospodarczego.

Co więcej ustawa przewiduje dodatkowe rozwiązania prokonsumenckie – zobowiązuje zakłady ubezpieczeń do przeprowadzenia analizy potrzeb, wiedzy, doświadczenia oraz sytuacji finansowej klienta przed zaproponowaniem mu zawarcia umowy o charakterze inwestycyjnym. Będzie to chronić konsumentów przed nadużyciami przy sprzedaży polisolokat i ubezpieczeń grupowych. Dodatkowe przepisy zapewniają dostęp do warunków umowy oraz informacji dotyczących likwidacji szkody, wszystkim ubezpieczonym w ramach polis grupowych. Polityka informacyjna dotyczyć będzie także spadkobierców ubezpieczonych.

Kolejną z istotnych nowości będą korzystniejsze zasady odstąpienia od umowy ubezpieczenia przez konsumentów. Ustawa wprowadza zmianę, zgodnie z którą prawo odstąpienia od umowy nie zawsze wygaśnie po 30 dniach od momentu jej zawarcia.

Ustawa zwiększa też uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego – ma ona dbać, aby działalność zakładów ubezpieczeń była zgodna z prawem, ograniczać ryzyko występujące w działalności tych zakładów oraz zapobiegać naruszeniu interesów konsumentów. KNF będzie mogła też kontrolować działalność zagranicznego oddziału zakładu ubezpieczeń i zagranicznego zakładu reasekuracji z Unii Europejskiej. Ustawa zakłada, że członkostwo w Polskiej Izbie Ubezpieczeń jest obowiązkowe i powstaje z dniem podjęcia przez zakład ubezpieczeń działalności ubezpieczeniowej na terytorium Polski.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 10 sierpnia 2017

Kup polisę na wakacyjny urlop

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy