Blog Ubezpieczeniowy3 lutego 2020

Polska w ogniu

Ze statystyk wynika, że od 5 lat domy i mieszkania w Polsce płoną coraz częściej, i to zarówno w budynkach jedno-, jak i wielorodzinnych. Strażacy interweniują już ok. 30 tys. razy w ciągu roku. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy i co zrobić, żeby dobrze zabezpieczyć się przed skutkami takiego zdarzenia?

 

Według danych Państwowej Straży Pożarnej w aż 44% przypadków pożary wybuchają w związku z wadą lub nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń grzewczych. Na liście przyczyn pojawienia się ognia nie ma ona sobie równych – drugie miejsce, nieostrożność w posługiwaniu się ogniem (zapałki, papierosy, ogniska, grille) to przyczyna zaledwie ok. 11% wszystkich pożarów nieruchomości. Podium zamykają wady i nieprawidłowa eksploatacja instalacji elektrycznych (7%).

 

Nawet sprawdzone, działające dotychczas bezawaryjnie ogrzewanie oraz największa ostrożność nie zapewnią nam pełnego poczucia bezpieczeństwa – o to ostatnie zadbać może wyłącznie dobrze dobrane ubezpieczenie, które pozwoli na przeprowadzenie remontu po pożarze, a w przypadku całkowitego spłonięcia nieruchomości – na jej odbudowę lub zakup nowej wraz z wyposażeniem. Jak dobrać ubezpieczenie, żeby spać spokojnie i mieć realne wsparcie finansowe po pożarze?

 

Właściwie oszacuj wartość mieszkania

Z naszych obserwacji wynika, że klienci nagminnie zaniżają wartość swoich nieruchomości. Nieraz wynika to z nieświadomości co do tempa wzrostu ich cen. Prowadzi to wprawdzie do obniżenia cen składki, ale powoduje, że otrzymana suma odszkodowania nie wystarczy na pokrycie szkód. Zjawisko to nazywamy niedoubezpieczeniem.

 

Pamiętaj o ruchomościach i elementach dodatkowych

Ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych swoim zakresem obejmuje ryzyko pożaru. Odszkodowanie wypłacone po powstałej szkodzie pozwala na naprawę powstałych zniszczeń, a w przypadku całkowitego zniszczenia nieruchomości – na jej odbudowę lub zakup nowej. Nie możemy jednak zapominać o rzeczach, które mamy w mieszkaniu – zdarza się, że ich zawartość jest znaczna (np. kolekcja dzieł sztuki). Ważne są również przynależności do obiektu w postaci garaży czy altan ogrodowych. Ubezpieczeniem na wypadek pożaru może zostać objęte:

    • mieszkanie lub dom mieszkalny wraz z elementami stałymi (np. drzwi, okna, wbudowane na stałe meble, rynny, anteny satelitarne, panele słoneczne),
    • ruchomości domowe, czyli wyposażenie domu lub mieszkania (np. meble, sprzęt RTV/AGD, elementy wystroju, odzież),
    • piwnica, garaż, budynek gospodarczy, wyposażenie ogrodu itd.

 

Właściwie eksploatuj urządzenia

Przestrzeganie zaleceń producentów odnośnie eksploatacji posiadanych urządzeń, a także przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej i usuwania zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych oraz kominowych, jest niezwykle ważne w kontekście roszczeń odszkodowawczych po pożarze. Jeśli dopuścimy się zaniedbania obowiązków w tej kwestii, ubezpieczyciel może podnieść ten fakt, a to z kolei może oznaczać kłopoty z otrzymaniem odszkodowania.

JN

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Blog Ubezpieczeniowy 27 listopada 2015

Jak wybierać niestandardowe ubezpieczenia?

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 28 czerwca 2017

Szkolne ubezpieczenie NNW wymaga zmian

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 16 października 2014

Spotkajmy się na Targach Franczyzowych w Warszawie

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy