Aktualności3 lutego 2020

Polska w ogniu

Ze statystyk wynika, że od 5 lat domy i mieszkania w Polsce płoną coraz częściej, i to zarówno w budynkach jedno-, jak i wielorodzinnych. Strażacy interweniują już ok. 30 tys. razy w ciągu roku. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy i co zrobić, żeby dobrze zabezpieczyć się przed skutkami takiego zdarzenia?

 

Według danych Państwowej Straży Pożarnej w aż 44% przypadków pożary wybuchają w związku z wadą lub nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń grzewczych. Na liście przyczyn pojawienia się ognia nie ma ona sobie równych – drugie miejsce, nieostrożność w posługiwaniu się ogniem (zapałki, papierosy, ogniska, grille) to przyczyna zaledwie ok. 11% wszystkich pożarów nieruchomości. Podium zamykają wady i nieprawidłowa eksploatacja instalacji elektrycznych (7%).

 

Nawet sprawdzone, działające dotychczas bezawaryjnie ogrzewanie oraz największa ostrożność nie zapewnią nam pełnego poczucia bezpieczeństwa – o to ostatnie zadbać może wyłącznie dobrze dobrane ubezpieczenie, które pozwoli na przeprowadzenie remontu po pożarze, a w przypadku całkowitego spłonięcia nieruchomości – na jej odbudowę lub zakup nowej wraz z wyposażeniem. Jak dobrać ubezpieczenie, żeby spać spokojnie i mieć realne wsparcie finansowe po pożarze?

 

Właściwie oszacuj wartość mieszkania

Z naszych obserwacji wynika, że klienci nagminnie zaniżają wartość swoich nieruchomości. Nieraz wynika to z nieświadomości co do tempa wzrostu ich cen. Prowadzi to wprawdzie do obniżenia cen składki, ale powoduje, że otrzymana suma odszkodowania nie wystarczy na pokrycie szkód. Zjawisko to nazywamy niedoubezpieczeniem.

 

Pamiętaj o ruchomościach i elementach dodatkowych

Ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych swoim zakresem obejmuje ryzyko pożaru. Odszkodowanie wypłacone po powstałej szkodzie pozwala na naprawę powstałych zniszczeń, a w przypadku całkowitego zniszczenia nieruchomości – na jej odbudowę lub zakup nowej. Nie możemy jednak zapominać o rzeczach, które mamy w mieszkaniu – zdarza się, że ich zawartość jest znaczna (np. kolekcja dzieł sztuki). Ważne są również przynależności do obiektu w postaci garaży czy altan ogrodowych. Ubezpieczeniem na wypadek pożaru może zostać objęte:

    • mieszkanie lub dom mieszkalny wraz z elementami stałymi (np. drzwi, okna, wbudowane na stałe meble, rynny, anteny satelitarne, panele słoneczne),
    • ruchomości domowe, czyli wyposażenie domu lub mieszkania (np. meble, sprzęt RTV/AGD, elementy wystroju, odzież),
    • piwnica, garaż, budynek gospodarczy, wyposażenie ogrodu itd.

 

Właściwie eksploatuj urządzenia

Przestrzeganie zaleceń producentów odnośnie eksploatacji posiadanych urządzeń, a także przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej i usuwania zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych oraz kominowych, jest niezwykle ważne w kontekście roszczeń odszkodowawczych po pożarze. Jeśli dopuścimy się zaniedbania obowiązków w tej kwestii, ubezpieczyciel może podnieść ten fakt, a to z kolei może oznaczać kłopoty z otrzymaniem odszkodowania.

JN

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 7 stycznia 2019

Ustawa o PPK zaczęła obowiązywać

Czytaj dalej
Aktualności 1 listopada 2014

październik 2014

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę