Aktualności7 listopada 2017

Wichury mogą przyczynić się do wzrostu stawek w ubezpieczeniach nieruchomości

Szalejące w Polsce od końca sierpnia wichury powodują m.in. znaczący wzrost obciążeń ubezpieczycieli, wypłacających odszkodowania za stracony dobytek. Może to spowodować wzrost stawek w nieruchomościach – więcej zapłacą nie tylko właściciele budynków narażonych na powodzie czy pożary, ale także na silne wiatry czy nawałnice, szczególnie w rejonach, w których natężenie negatywnych zjawisk pogodowych jest największe.

Po Ksawerym, który przetoczył się przez Polskę na początku października, w ostatni weekend kraj zmagał się z orkanem Grzegorz, podczas którego straż pożarna interweniowała ok. 6 tysięcy razy. W szczytowym okresie tuż po przejściu żywiołu eksperci ERGO Hestii ocenili dynamikę zgłoszeń szkód majątkowych na 367% standardowej liczby zgłoszeń. Wyraźnie mniej, o ok. 30%, wzrosła ilość zgłoszonych szkód do Warty. Szacowane straty w zniszczonych budynkach w czasie samych tylko sierpniowych nawałnic szacowano na ponad 250 milionów złotych. Według ekspertów koszt naprawy zniszczeń spowodowanych w sierpniu oraz październiku (orkany Ksawery i Grzegorz) może sięgnąć nawet 450 mln złotych.    

Analitycy Polskiej Izby Ubezpieczeń uspokajają, że szkody żywiołowe na dużą skalę zdarzają się rzadko, a pojedynczym zjawiskom żywiołowym nie można przypisać skutków podwyższania cen polis. Rzecznik Finansowy poinformował o jedynie nielicznych problemach z likwidacją szkód związanych z anomaliami pogodowymi z ostatnich miesięcy. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, po sierpniowych nawałnicach z ubezpieczycielami nie rozliczyli się jeszcze właściciele sieci energetycznych. W czterech spółkach kontrolowanych przez państwo odtworzenie infrastruktury  kosztowało łącznie aż 120 mln zł.

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę