Aktualności22 listopada 2017

Nowe pomysły UE na ubezpieczenie OC

Komisja Europejska (KE) chce zobowiązać ubezpieczycieli w Unii Europejskiej do kalkulacji składki za ubezpieczenie OC na podstawie historii ubezpieczenia i szkód kierowcy oraz wprowadzić jednolity formularz tego dokumentu w krajach UE. Ubezpieczyciele z UE zostaliby zobligowani do stosowania określonych zasad dotyczących zniżek/zwyżek składki za bezwypadkową jazdę przy ubezpieczaniu w ramach komunikacyjnego OC. 

Propozycje te są efektem przeprowadzonego przez KE przeglądu dyrektywy ubezpieczeń komunikacyjnych. W założeniu mają ułatwić mieszkańcom Unii zakup OC, zwłaszcza po przeprowadzce do innego kraju Wspólnoty. Jedna z propozycji Komisji zakłada wprowadzenie jednolitego formularza zaświadczenia o historii szkód z OC. Zakłady byłyby zobligowane do uwzględniania tej historii przy wyliczaniu składki dla danego kierowcy (obecnie nie mają takiego obowiązku).

Za najdalej idącą propozycję Komisji uważa się obowiązek publikowania przez towarzystwa z UE sposobu naliczania bonusów za bezwypadkową jazdę w taki sposób, aby każdy potencjalny klient mógł się z nim zapoznać. Według Elżbiety Wanat-Połeć z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego to wydaje się zbyt daleko idącą propozycją, ograniczającą swobodę działalności gospodarczej.

W Polsce zaświadczenie o historii ubezpieczenia i szkód można bezpłatnie pobrać online z portalu UFG. Zrobiło to już blisko 60 tysięcy właścicieli pojazdów, a ich liczba stale rośnie. Pobranie własnej historii OC z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych UFG jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Polsce. By to zrobić, wystarczy zarejestrować się na portalu Funduszu http://www.ufg.pl i założyć konto, a po weryfikacji tożsamości aktywować je i pobrać online swoją historię OC.

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 15 stycznia 2015

PZU zaprezentuje nową strategię

Czytaj dalej
Aktualności 23 grudnia 2019

Media o nas – grudzień 2019

Czytaj dalej
Aktualności 18 września 2019

Jak wybrać ubezpieczenie dla dziecka?

Czytaj dalej
Aktualności 2 maja 2018

PZU: Nowa polisa Ja Plus

Czytaj dalej
Aktualności 14 kwietnia 2016

Ubezpieczenie domu od pożaru

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę