Nowe pomysły UE na ubezpieczenie OC

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 22.11.2017, w kategorii:

Komisja Europejska (KE) chce zobowiązać ubezpieczycieli w Unii Europejskiej do kalkulacji składki za ubezpieczenie OC na podstawie historii ubezpieczenia i szkód kierowcy oraz wprowadzić jednolity formularz tego dokumentu w krajach UE. Ubezpieczyciele z UE zostaliby zobligowani do stosowania określonych zasad dotyczących zniżek/zwyżek składki za bezwypadkową jazdę przy ubezpieczaniu w ramach komunikacyjnego OC. 

Propozycje te są efektem przeprowadzonego przez KE przeglądu dyrektywy ubezpieczeń komunikacyjnych. W założeniu mają ułatwić mieszkańcom Unii zakup OC, zwłaszcza po przeprowadzce do innego kraju Wspólnoty. Jedna z propozycji Komisji zakłada wprowadzenie jednolitego formularza zaświadczenia o historii szkód z OC. Zakłady byłyby zobligowane do uwzględniania tej historii przy wyliczaniu składki dla danego kierowcy (obecnie nie mają takiego obowiązku).

Za najdalej idącą propozycję Komisji uważa się obowiązek publikowania przez towarzystwa z UE sposobu naliczania bonusów za bezwypadkową jazdę w taki sposób, aby każdy potencjalny klient mógł się z nim zapoznać. Według Elżbiety Wanat-Połeć z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego to wydaje się zbyt daleko idącą propozycją, ograniczającą swobodę działalności gospodarczej.

W Polsce zaświadczenie o historii ubezpieczenia i szkód można bezpłatnie pobrać online z portalu UFG. Zrobiło to już blisko 60 tysięcy właścicieli pojazdów, a ich liczba stale rośnie. Pobranie własnej historii OC z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych UFG jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Polsce. By to zrobić, wystarczy zarejestrować się na portalu Funduszu http://www.ufg.pl i założyć konto, a po weryfikacji tożsamości aktywować je i pobrać online swoją historię OC.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Klienci Ergo Hestii mają swojego rzecznika

Klienci Ergo Hestii mają swojego rzecznika

10 porad. Jak sprzedawać polisy na życie…

10 porad. Jak sprzedawać polisy na życie…

Obrazowo o ubezpieczeniach

Obrazowo o ubezpieczeniach