UFG: rośnie popularność bazy polis komunikacyjnych

Wiktoria Tkacz Wiktoria Tkacz
Opublikowano: 18.10.2019, w kategorii:

Jak informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), liczba właścicieli aut, którzy sprawdzili w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych UFG historię swojego ubezpieczenia, wzrosła w ciągu roku aż o 80%.  Tylko do końca sierpnia br. aż 280 tys. właścicieli pojazdów sprawdziło informacje dostępne w bazie UFG. Ponad 42% zapytań pochodziło od trzydziestoletnich mężczyzn. 70% pobieranych danych dotyczy przebiegu OC i AC: nazwy wystawców polis (towarzystw ubezpieczeniowych), okresy ważności umów ubezpieczenia i numerów polis. Ponad 30% użytkowników sprawdza historię szkód.

Dostępność bazy UFG to efekt nowych funkcjonalności, pozwalających każdemu właścicielowi pojazdu w Polsce na pobranie elektronicznej historii ubezpieczenia oraz przepisu, zwalniającego z obowiązku wożenia przy sobie dokumentu potwierdzającego wykupienie OC. Od 1 października 2018 roku policja nie karze już mandatami kierowców, którzy nie mają przy sobie tego dokumentu, tylko sprawdza w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), czy posiada ważne ubezpieczenie OC.

Ponad rok temu UFG rozszerzył też zakres danych możliwych do pobrania online z bazy polis komunikacyjnych. Wcześniej można było uzyskać informacje o historii swojego ubezpieczenia OC za ostatnie 5 lat. Teraz można zrobić to za pełen okres ubezpieczenia oraz sprawdzić historię dla polis AC.

Korzystanie z bazy UFG jest bezpłatne. Fundusz przyznaje jednak, że zdarzają się sytuacje, w których OC nie jest widoczne w CEPiK-u, choć jednocześnie widnieje w bazie UFG. Najczęściej jest to spowodowane niezgodnością danych – po poprawieniu ich przez ubezpieczyciela, Fundusz przekazuje je ponownie do CEPiK-u.

WT

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Porównaj ubezpieczenia z Superpolisą, zaoszczędzisz czas i pieniądze

Porównaj ubezpieczenia z Superpolisą, zaoszczędzisz czas i pieniądze

Nowy rzecznik pomoże odzyskać pieniądze

Nowy rzecznik pomoże odzyskać pieniądze

Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie promują aktywny tryb życia

Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie promują aktywny tryb życia