OC w 2015 roku według UFG

Dotychczasowy wzrost składek okazał się pierwszym krokiem do poprawy kondycji branży, więc należy się spodziewać, że tych kroków będzie więcej..

Admin Administrator Admin Administrator
Opublikowano: 08.03.2016, w kategorii:

Obserwowany od roku wzrost cen OC ma oczywiście wpływ na wyniki finansowe ubezpieczycieli. I choć zakładom ubezpieczeń udaje się dzięki temu zbierać od klientów więcej składek, to do rozwiązania problemu rentowności polis komunikacyjnych jeszcze daleko.

 

Skąd wiadomo w jaki sposób wyższe składki za OC przekładają się wyniki sprzedażowe ubezpieczycieli? W marcu poinformował o tym UFG, który obliczył, że dzięki podniesieniu cen powiększyły się przychody z tytułu zbieranej z rynku składki. Oszacowana na podstawie danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego składka rynkowa z tytułu ubezpieczeń obowiązkowych w całym 2015 r. wyniosła 9,17 mld zł i w porównaniu wcześniejszego roku zwiększyła się o 371 mln zł, z czego 367 mln zł dotyczyło OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

 

Czy to oznacza, że finansowe kłopoty sektor polis komunikacyjnych ma już za sobą? Nie, bo pomimo tego, że przychody z OC dość wyraźnie rosną, towarzystwa nadal odnotowują straty. shutterstock_226170343Według danych KNF-u w 2015 r. rynek ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce (OC i AC) zanotował stratę techniczną na poziomie niemal 1,2 miliarda złotych. Warto więc zastanowić się nad przyczynami tej sytuacji.

 

Więcej wypłacanych świadczeń

Wyższe ceny i większe przychody nie oznaczają zatem automatycznej poprawy kondycji branży. Wraz ze składkami rosną bowiem także koszty związane ze szkodami wyrządzanymi przez właścicieli samochodów. Inaczej mówiąc, ubezpieczyciele wypłacają coraz większe odszkodowania i świadczenia. Np. średnia szkoda rzeczowa po wprowadzeniu zeszłorocznych rekomendacji KNF-u mogła wzrosnąć nawet o 30-40%.  Nie bez znaczenia jest także większa aktywność kancelarii odszkodowawczych oraz prokonsumenckie orzeczenia sądowe w obszarze szkód osobowych.

 

Jak to przykładowo wygląda w liczbach? W 2015 r. odszkodowania i świadczenia wypłacone przez UFG z tytułu ubezpieczeń obowiązkowych (w tym także renty, koszty likwidacji i zwroty odszkodowań) wyniosły łącznie 89,48 mln zł. Stanowi to wzrost o 30,71% względem roku poprzedniego.

 

Ceny mogą nadal rosnąć…

Dotychczasowy wzrost składek okazał się pierwszym krokiem do poprawy kondycji branży, więc należy się spodziewać, że tych kroków będzie więcej. Zwiększanie rentowności składek i wzrost kosztów obsługi szkód były jednymi z głównych przyczyn podwyżek OC w 2015 roku. Obecny rok ma nowe impulsy do kolejnych wzrostów cen, m.in. obowiązujący od początku lutego podatek bankowy czy coraz głośniej zapowiadany powrót tzw. podatku Religi. Ubezpieczyciele i eksperci już dziś ostrzegają, że powyższe regulacje nie mogą pozostać bez wpływu na wysokość składek. To właściwie przesądza, że należy w najbliższych miesiącach spodziewać się kontynuacji podwyżek.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Brak ubezpieczenia OC wykryje UFG

Brak ubezpieczenia OC wykryje UFG

Polisa szyta na miarę dla turysty

Polisa szyta na miarę dla turysty

Polisa dla singla

Polisa dla singla