Opóźniony rejestr agentów?

Jakub Nowiński Jakub Nowiński
Opublikowano: 27.09.2018, w kategorii:

Polska Izba Ubezpieczeń zgłosiła postulat przesunięcia terminu wejścia w życie rozporządzenia w sprawie wniosków o wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych i agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające. To jeden z wymogów nakładanych na branżę w nowej ustawie o dystrybucji.

Powodem jest brak wielu informacji na temat wymogów technicznych, jakie muszą spełnić ubezpieczyciele w związku z wprowadzeniem nowego rejestru.

Obowiązek wydania rozporządzenia wynika z art. 54 ust. 4 wchodzącej właśnie z życie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń (Dz. U. poz. 2486 oraz z 2018 r. poz. 378 i 650), której przepisy będą stosowane od 1 października 2018 roku.

Rozporządzenie określa sposób składania wniosków o wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych i agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, sposób składania wniosków o zmianę wpisu do rejestru oraz wykaz dokumentów dołączanych do wyżej wymienionych wniosków. Stanowisko PIU zawierało szereg uwag.

Najważniejszą z nich był postulat przesunięcia daty wejścia w życie rozporządzenia (najpóźniej do 2 października przyszłego roku) lub wprowadzenia okresu przejściowego, co umożliwiłoby ubezpieczycielom adaptację do nowych zasad funkcjonowania rejestru.

PIU podkreśliło, że zakłady wciąż nie dysponują informacjami technicznymi na temat działania tego narzędzia i nie wiedzą, czy np. w procesie rejestracji będą mogły wykorzystać już posiadane funkcjonalności IT, czy muszą wdrożyć nowe. PIU chce zorganizować spotkanie przedstawicieli nadzoru z reprezentantami towarzystw, podczas którego ci ostatni uzyskaliby wszelkie niezbędne informacje, pozwalające im odpowiednio przygotować się do nowych regulacji.

 

JN

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Już ponad 170 tys. kierowców sprawdziło punkty karne

Już ponad 170 tys. kierowców sprawdziło punkty karne

Kancelarie odszkodowawcze pod kontrolą

Kancelarie odszkodowawcze pod kontrolą

ERGO Hestia stawia na najwyższy standard ochrony

ERGO Hestia stawia na najwyższy standard ochrony