Strefa Agenta27 września 2019

PIU. Ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym ponad 20 mld zł

Milion złotych na godzinę z OC komunikacyjnego, 2,3 mln zł z ubezpieczeń na życie i aż 2,5 mln z ubezpieczeń majątkowych – w takim średnim tempie ubezpieczyciele wypłacali poszkodowanym pieniądze w I pierwszym półroczu 2019 r.

Zgodnie z danymi zawartymi w najnowszym raporcie PIU Polacy otrzymali w tym okresie 20,6 mld zł z tytułu ubezpieczeń. W skład tej sumy wchodzi 9,8 mld z ubezpieczeń na życie, 7,4 mld zł z ubezpieczeń komunikacyjnych i 3,4 mld zł z pozostałych ubezpieczeń.

 

 

Żywioły coraz groźniejsze

W niedawnym raporcie („Klimat ryzyka”) eksperci PIU wskazywali, że ekstremalne zjawiska pogodowe będą się zdarzały w Polsce coraz częściej. Już widzimy efekty tych przewidywań – pierwsze półrocze zakończyło się szczególnie dużym, bo aż 20-procentowym wzrostem wypłat odszkodowań, których źródłem były szkody związane z żywiołami. Na ochronę mieszkań i firm przed nimi wydaliśmy w tym okresie 1,8 mld zł, o 5 proc. więcej niż rok wcześniej.

Komunikacja wciąż nr 1, rośnie autocasco 

Największą część rynku ubezpieczeń majątkowych tradycyjnie jednak stanowiły ubezpieczenia komunikacyjne. Na ubezpieczenie OC pojazdów wydaliśmy 7,6 mld zł, o 1 proc. mniej niż rok wcześniej, zaś na autocasco 4,4 mld zł, o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

Mniej składek i mniej odszkodowań z polis na życie

Polacy wydali w I półroczu 2019 r. na ubezpieczenia życiowe 10,6 mld zł, co oznacza spadek (rok do roku) o 4,9 proc. Ubezpieczyciele wypłacili z ubezpieczeń na życie 9,8 mld zł świadczeń, w porównaniu z 10,8 mld zł rok wcześniej.

Rosną zyski ubezpieczycieli

Polscy ubezpieczyciele wypracowali po II kw. 2019 r. 4,1 mld zł zysku netto. To o 7,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Przekłada się to na 690 mln zł podatku dochodowego, którym towarzystwa ubezpieczeniowe zasilą skarb państwa. Ponadto odprowadziły one ok. 360 mln zł tzw. podatku od aktywów. Wielkość tych ostatnich jest znaczna: 74,4 mld zł aktywów ubezpieczyciele ulokowali w obligacjach i innych papierach wartościowych o stałej kwocie dochodu. 16,1 mld zł aktywów ulokowanych zostało natomiast w akcjach spółek z GPW i innych papierach o zmiennej kwocie dochodu.

 

JN

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Strefa Agenta 16 listopada 2015

Terroryzm, a ubezpieczenia

Czytaj dalej
Strefa Agenta 16 grudnia 2016

Podsumowanie roku 2016

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy