Aktualności30 maja 2019

Prawo. Nadzór i PIU za fakultatywnymi karami nadzorczymi

Skuteczne i szybkie mechanizmy nadzoru nad zagranicznymi ubezpieczycielami działającymi w Polsce jako oddziały bądź na zasadzie unijnej swobody świadczenia usług – taki jest cel nowelizacji ustaw z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK (UUO) oraz ustawy z 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (UDUiR).  Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) oraz Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) popiera te zmiany, ale proponują wniesienie do nich istotnych korekt.

Wspólnym postulatem obu instytucji jest zniesienie przymusu karania zakładów ubezpieczeń za nieterminową likwidację szkód. Obecny stan prawny powoduje, że KNF zmuszona jest prowadzić postępowania administracyjne zmierzające do nałożenia kary nawet w przypadkach sprzed kilku lat, gdzie stwierdzono nieliczne naruszenia albo o niewielkim ciężarze gatunkowym. Obecnie w praktyce komisja musi wybierać pomiędzy nałożeniem kary pieniężnej na ubezpieczyciela a sankcją dla członka jego zarządu.

Obserwowalne są przypadki pojedynczego naruszania przez zakłady ubezpieczeń przepisu art. 14 ust. 1-3 uuo, a prowadzenie w takich sytuacjach postępowania administracyjnego, zmierzającego do nałożenia kary pieniężnej, byłoby działaniem nieracjonalnym – kara pieniężna z uwagi na rozmiar naruszenia musiałaby być niska. To z kolei powodowałoby, że osiągnięcie celu nadzorczego w postaci przymuszenia karanego ubezpieczyciela do wprowadzenia działań naprawczych byłoby mocno utrudnione albo po prostu niemożliwe.

Według PIU za zmianą w postulowanym zakresie treści art. 14 ust. 3a Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych przemawiają również zasady wymiaru kary: zasada proporcjonalności, celowości i adekwatności. Tylko ich odpowiednie zastosowanie zabezpieczy zarówno funkcje prewencyjne, jak i represyjne zastosowanej kary. Dodatkowo KNF podaje zatem pod rozwagę przyjęcie takiego rozwiązania prawnego, które określając maksymalny wymiar kary, będzie odwoływało się do konkretnej kwoty. Oprócz PIU i KNF swoje stanowiska do projektu przesłały także Rzecznik Finansowy oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ten pierwszy nie zgłosił żadnych uwag, zaś MSZ zgłosiło jedną korektę o charakterze formalnym.

JN

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Widok z lotu ptaka na Mediolan we Włoszech z nowoczesnymi drapaczami chmur w tle, miejskim krajobrazem budynków oraz bujnymi zielonymi drzewami i parkiem na pierwszym planie pod czystym błękitnym niebem.
Aktualności 30 maja 2019

MÓWI SIĘ W BRANŻY

Czytaj dalej
Pewny siebie doradca w szarym garniturze stoi z przodu ze skrzyżowanymi ramionami, uśmiechnięty, otoczony czterema profesjonalnie ubranymi kolegami - po dwie kobiety z każdej strony - wszyscy uśmiechnięci w biurze.
Aktualności 26 kwietnia 2017

Mówi się w branży …

Czytaj dalej
Logo z napisem superpolisa.pl małymi literami; super i .pl są białe, a polisa jest czerwona, wszystko na ciemnoniebieskim tle.
Aktualności 27 października 2016

Nagrobek można ubezpieczyć

Czytaj dalej
Kobieta i młoda dziewczyna siedzą na otwartym bagażniku samochodu, z kolorowymi jesiennymi drzewami i wysokimi górami w tle. Dziewczyna wskazuje na góry, a oboje wydają się cieszyć malowniczym widokiem.
Aktualności 28 lutego 2015

luty 2015

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę