Prezydent podpisał ustawę regulującą rynek ubezpieczeń
26 października prezydent podpisał ustawę o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Nowe przepisy wpisują się w szereg aktów o istotnym znaczeniu dla branży ubezpieczeniowej, jakie pojawiły się w ostatnim czasie.
Potrzeba nowej regulacji sektora ubezpieczeń wiąże się z konieczności implementowania do polskiego porządku prawnego dyrektywy w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej Wypłacalność II. Większość przepisów ustawy ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r.
Nowy system wprowadzający do krajowego porządku prawnego przepisy unijne zbudowany jest na trzech filarach: pierwszy dotyczy wymogów ilościowych, czyli wymogów kapitałowych, drugi – określa zasady sprawowania nadzoru, a trzeci – dotyczy obowiązków informacyjnych, przekazywanych zarówno do organów nadzoru, jak i opinii publicznej. Nowa ustawa zawiera także szereg rozwiązań o charakterze prokonsumenckim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
W toku prac nad ustawą w parlamencie najwięcej kontrowersji wzbudzał problem zrzeszania się zakładów ubezpieczeniowych w samorządzie gospodarczym (o czym pisaliśmy tutaj). Rząd chciał ten obowiązek znieść. Ostatecznie jednak sejmowa komisja przyjęła poprawkę przywracającą obowiązkową przynależność do Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).
Nowe przepisy stanowić będą fundament dla działalności ubezpieczycieli i reasekuratorów. W rozmowie z Gazetą Ubezpieczeniową Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń zaznacza, że wszystkie nowe regulacje prawne należy postrzegać zbiorczo, zarówno nowa ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, ustawa o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i Rzeczniku Finansowym czy też obowiązujące i przyszłe wytyczne nadzoru. Wszystkie one mają na celu prokonsumenckość.