Ranking jakości danych UFG

Kolejne lata publikacji ranking wskazują na systematyczny wzrost rzetelności ubezpieczycieli w kwestii przekazywaniu danych

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 09.03.2016, w kategorii:

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny po raz piąty opublikował ranking jakości danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych pokazując tym samym, że możliwe są inne kryteria oceny firm oferujących polisy OC i AC, niż tylko wysokość składki. Na czele rankingu znalazły się PZU, Compensa i Warta.

Ranking ubezpieczycieli komunikacyjnych przedstawia zakres jakości danych oraz procesów związanych z przekazywaniem informacji do ogólnopolskiej bazy polis Ośrodka Informacji UFG. Sporządzono go na podstawie ośmiu wskaźników uwzględniających m.in. terminowość, kompletność i jednoznaczność przesyłanych danych o polisach i szkodach, a także odsetek błędnych (unieważnianych) rekordów.  

Nasz ranking ma na celu zmobilizowanie firm do dbałości o jakość oraz terminowość przesyłania danych do Ośrodka Informacji Funduszu – tłumaczy Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG.  – Utrzymanie wysokiej jakości tych danych leży w interesie całego rynku, szczególnie teraz gdy rosną ceny polis i rzetelna informacja o historii ubezpieczenia danego kierowcy ma wpływ na precyzyjne wyliczenie wysokości jego składki – dodaje.

Na pierwszych trzech miejscach rankingu jakości danych znalazły się PZU, Compensa i Warta. Kolejno na czwartym i piątym miejscu uplasowały się Aviva i Link4.

Jak informuje Sława Cwalińska Weychert, wiceprezes UFG, kolejne lata publikacji ranking wskazują na systematyczny wzrost rzetelności ubezpieczycieli w kwestii przekazywaniu danych. Warty podkreślenia jest fakt, że różnice pomiędzy ubezpieczycielami z pierwszej piątki zestawienia są minimalne. Co więcej, również firmy zajmujące końcowe miejsca w rankingu wyraźnie poprawiły swoje wyniki.

Warto wspomnieć, że zgodnie z zapisami zawartymi w nowej ustawie o działalności ubezpieczeniowej zadaniem UFG będzie również budowa bazy zdarzeń i szkód dla ubezpieczeń innych niż komunikacyjne. To jedno z priorytetowych zadań stojących przed Funduszem w najbliższym roku. W przeciwieństwie do bazy komunikacyjnej, będzie to baza nieobowiązkowa i opierać się będzie na zasadzie wzajemności. Na pierwsze efekty prac musimy zaczekać co najmniej do drugiej połowy roku.

 

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Brak ubezpieczenia OC wykryje UFG

Brak ubezpieczenia OC wykryje UFG

Ubezpieczenia życiowe na celowniku oszustów

Ubezpieczenia życiowe na celowniku oszustów

Bezpieczniejsze święta na polskich drogach

Bezpieczniejsze święta na polskich drogach