Ranking jakości danych UFG

Kolejne lata publikacji ranking wskazują na systematyczny wzrost rzetelności ubezpieczycieli w kwestii przekazywaniu danych

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 09.03.2016, w kategorii:

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny po raz piąty opublikował ranking jakości danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych pokazując tym samym, że możliwe są inne kryteria oceny firm oferujących polisy OC i AC, niż tylko wysokość składki. Na czele rankingu znalazły się PZU, Compensa i Warta.

Ranking ubezpieczycieli komunikacyjnych przedstawia zakres jakości danych oraz procesów związanych z przekazywaniem informacji do ogólnopolskiej bazy polis Ośrodka Informacji UFG. Sporządzono go na podstawie ośmiu wskaźników uwzględniających m.in. terminowość, kompletność i jednoznaczność przesyłanych danych o polisach i szkodach, a także odsetek błędnych (unieważnianych) rekordów.  

Nasz ranking ma na celu zmobilizowanie firm do dbałości o jakość oraz terminowość przesyłania danych do Ośrodka Informacji Funduszu – tłumaczy Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG.  – Utrzymanie wysokiej jakości tych danych leży w interesie całego rynku, szczególnie teraz gdy rosną ceny polis i rzetelna informacja o historii ubezpieczenia danego kierowcy ma wpływ na precyzyjne wyliczenie wysokości jego składki – dodaje.

Na pierwszych trzech miejscach rankingu jakości danych znalazły się PZU, Compensa i Warta. Kolejno na czwartym i piątym miejscu uplasowały się Aviva i Link4.

Jak informuje Sława Cwalińska Weychert, wiceprezes UFG, kolejne lata publikacji ranking wskazują na systematyczny wzrost rzetelności ubezpieczycieli w kwestii przekazywaniu danych. Warty podkreślenia jest fakt, że różnice pomiędzy ubezpieczycielami z pierwszej piątki zestawienia są minimalne. Co więcej, również firmy zajmujące końcowe miejsca w rankingu wyraźnie poprawiły swoje wyniki.

Warto wspomnieć, że zgodnie z zapisami zawartymi w nowej ustawie o działalności ubezpieczeniowej zadaniem UFG będzie również budowa bazy zdarzeń i szkód dla ubezpieczeń innych niż komunikacyjne. To jedno z priorytetowych zadań stojących przed Funduszem w najbliższym roku. W przeciwieństwie do bazy komunikacyjnej, będzie to baza nieobowiązkowa i opierać się będzie na zasadzie wzajemności. Na pierwsze efekty prac musimy zaczekać co najmniej do drugiej połowy roku.

 

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

UFG podsumowuje ubiegły rok

UFG podsumowuje ubiegły rok

Jak to jest z ubezpieczeniem assistance?

Jak to jest z ubezpieczeniem assistance?