Sąd Najwyższy potwierdza: ubezpieczyciele zapłacą za prywatne leczenie

Osoba poszkodowana może według własnej woli zdecydować czy chce się leczyć w placówce publicznej czy państwowej.

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 03.08.2016, w kategorii:

Sąd Najwyższy wydał uzasadnienie uchwały, w którym potwierdza stanowisko prezentowane przez Rzecznika Finansowego w sporach dotyczących pokrycia kosztów prywatnego leczenia i rehabilitacji. Od tej pory ubezpieczycielom znacznie trudniej będzie zakwestionować rachunki z prywatnych klinik poszkodowanych w wypadkach.

 

Uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego wydano na wniosek Rzecznika Finansowego, który zwracał uwagę na konieczność zmiany dotychczasowej sytuacji poszkodowanych. O stanowisku Rzecznika pisaliśmy już w drugim kwartale roku w tekście – Ubezpieczyciele zapłacą za prywatne leczenie. Sąd Najwyższy już wtedy orzekł, że każdemu poszkodowanemu w wypadku komunikacyjnym bezwzględnie przysługuje zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Warto nadmienić, że samo wystąpienie Rzecznika Finansowego z wnioskiem o uchwałę w tej sprawie jest wynikiem rozbieżności w orzecznictwie w sprawach dotyczących pokrywania kosztów leczenia przez ubezpieczycieli. Prze wiele lat dochodziło bowiem do sytuacji, w których poszkodowani w ramach publicznej służby zdrowia nie mogli liczyć na odpowiednią opiekę i rehabilitację w stosownym czasie, a po skorzystaniu z usług prywatnej kliniki musieli na drodze sądowej udowadniać konieczności takiego rozwiązania ubezpieczycielowi.

 

W opublikowanym niedawno uzasadnieniu uchwały, Sąd Najwyższy jasno określił prawa zarówno po stronie osób poszkodowanych, jak i ubezpieczycieli. Od tej chwili osoba poszkodowana może według własnej woli zdecydować czy chce się leczyć w placówce publicznej czy państwowej. Sąd uzasadnia to faktem, że w niektórych przypadkach – ze względu na szybkość działania, czy szerszy zakres leczenia – prywatna opieka medyczna stanowi jedyny ratunek. W uzasadnieniu Sąd Najwyższy odniósł się również do leczenia poza granicami naszego kraju. Od tej pory prawo do odzyskania kosztów powypadkowej opieki medycznej będą miały również osoby, które były leczone bądź przechodziły rehabilitację za granicą.

 

Zdaniem Rzecznika Finansowego, opublikowany werdykt nie stanowi jednak gwarancji na pokrycie przez ubezpieczycieli wszystkich roszczeń w nieograniczonej wysokości. Bowiem Sąd Najwyższy przyznał towarzystwom ubezpieczeniowym prawo do oceny szkody na wniosek poszkodowanego pod kątem minimalizacji rozmiarów szkody. Ubezpieczyciel, chcąc zakwestionować otrzymane rachunki, będzie musiał sam udowodnić brak zasadności rachunków za leczenie osób poszkodowanych.

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Grupa robocza Pracowniczych Planów Kapitałowych rozpoczęła prace

Grupa robocza Pracowniczych Planów Kapitałowych rozpoczęła prace

Terminy zgłaszania szkody i przedawnianie roszczeń

Terminy zgłaszania szkody i przedawnianie roszczeń

Obowiązkowe OC może nie wystarczyć

Obowiązkowe OC może nie wystarczyć