Skutki wandalizmu pod kontrolą
Jak podaje policja w 2016 roku w całej Polsce doszło do blisko 42,5 tys. aktów wandalizmu. To znaczy, że każdego dnia popełniano w kraju 116 przestępstw tego typu. Jak się okazuje, najlepszą ochroną przed skutkami działań wandali jest ubezpieczenie.
Jak podaje TU Compensa liczba aktów wandalizmu w rzeczywistości jest dużo wyższa niż wskazane 42,5 tys., jednak szkody, których wartość nie przekracza minimalnego wynagrodzenia traktowane są jako wykroczenia, a tymi zajmuje się straż miejska.
Pojęcie wandalizmu wśród ubezpieczycieli definiowane jest jako bezprawne, rozmyślne działanie osób trzecich prowadzące do dewastacji – zniszczenia lub uszkodzenia – objętego ochroną mienia. W zależności od rodzaju polisy ubezpieczeniowej przedmiotem ochrony jest mienie o innym charakterze. W ubezpieczeniu AC będzie to pojazd, w polisie mieszkaniowej – nieruchomość wraz z przynależącymi do niej elementami, a w ubezpieczeniu przedsiębiorstwa przedmiotem ochrony jest majątek związany z prowadzeniem firmy.
Jak wyjaśnił dyrektor Likwidacji Szkód w Compensa TU – Michał Makarczyk, istnieją zdarzenia, w przypadku których ubezpieczyciel wymaga potwierdzenia zgłoszenia sprawy na policję. Sporządzona w związku z tym notatka pozwala na zdefiniowanie przyczyny, a także zakresu szkody. Wandalizm jest jedną z kategorii takiego przestępstwa. Kontakt z odpowiednimi służbami jest więc bardzo istotny, jeśli poszkodowany chce skorzystać z ubezpieczenia i otrzymać odszkodowanie za zniszczoną własność.
MZ