Ubezpieczenia komunikacyjne znacznie droższe nić rok temu

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 26.10.2016, w kategorii:

W dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolitej znajdziecie artykuł Mateusz Pawlaka zatytułowany „Nawet pięć razy więcej za polisę dla kierowcy”. To kolejna już analiza cen ubezpieczeń, którą przygotowaliśmy wspólnie z gazetą. Jak się okazuje, w ujęciu rocznym ceny OC wzrosły nawet o 120%. Natomiast za ubezpieczenie AC obecnie można zapłacić niemal 500% więcej niż rok temu.

Na zlecenie Rzeczpospolitej przygotowaliśmy kalkulacje cen ubezpieczeń dla dokładnie takich samych aut i profili kierowców, jakie liczyliśmy również w ubiegłym roku. Przykładowy kierowca kolejny rok z rzędu najtańsze OC dla skody octavii kupi w Lublinie. Jednak w tym roku zapłacić będzie musiał 60% więcej.

Wzrost cen zaobserwowaliśmy także w przypadku AC. Najtańszą polisę autocasco kierowca z przykładu również mógł nabyć w Lublinie, lecz dziś stawka jest przeszło 50% wyższa niż w roku ubiegłym.

W niektórych przypadkach wzrost cen jest szokujący, bowiem sięga blisko 500%. Skąd aż takie podwyżki? O ile jeszcze rok 2014 był czasem stosunkowo niskich cen OC, to już od początku ubiegłego roku obserwujemy systematyczne i dynamiczne podwyżki. Zanotowany w 2015 r. wzrostu cen nie przełożył się jednak na poprawę finansowej sytuacji w sektorze komunikacyjnym. Wynik techniczny wszystkich ubezpieczycieli osiągnął rekordowy poziom ponad miliarda złotych strat w samym tylko OC. W konsekwencji czego w pierwszym półroczu 2016 r. składki za obowiązkowe ubezpieczenie jeszcze wzrosły. Choć odnotowane podwyżki były już mniej dotkliwe dla kierowców.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Pojazd uprzywilejowany nie zawsze bez winy

Pojazd uprzywilejowany nie zawsze bez winy

OC dla kierowców coraz wyższe

OC dla kierowców coraz wyższe

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń trafił do Komisji Finansów Publicznych

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń trafił do Komisji Finansów Publicznych