Co obejmuje ubezpieczenie szkolne i jak ocenić jego wartość?

Standardowo suma ubezpieczenia oferowanego w szkołach wynosi ok. 10-12 tys. zł

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 30.08.2016, w kategorii:

Każdego roku dochodzi średnio do ok. 80 tysięcy wypadków w szkołach. Ta liczba robi wrażenie i skłania do zastanowienia się nad tym, co obejmuje ubezpieczenie szkolne ucznia. Przyjęło się, że tą kwestią zajmują się placówki oświatowe. Warto jednak wiedzieć, że polisy grupowe często gwarantują bardzo wąską ochronę, która w wielu przypadkach może okazać się niewystarczająca.

Co obejmuje ubezpieczenie szkolne

Oprócz ubezpieczenia NNW i kosztów leczenia polisa szkolna zawiera usługi dodatkowe w postaci assistance (m.in. zorganizowanie wizyty lekarskiej, transportu medycznego, porady psychologa). Zakres świadczeń obejmuje także takie zdarzenia, jak np. pogryzienie czy użądlenie. Podczas oceny oferty szkolnego ubezpieczenia NNW warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia – im będzie ona wyższa, tym lepiej dla nas. W przypadku najczęstszych urazów (np. skręcenia czy złamania) niewielkie odszkodowanie, jakie możemy otrzymać z NNW dla uczniów, może nie wystarczyć na pokrycie kosztów związanych z leczeniem. W następnej kolejności, oceniając przydatność polisy, należy sprawdzić również zakres ubezpieczenia – czy obowiązuje ono przez cały rok i dotyczy także zdarzeń, do których doszło w domu, na podwórku lub w czasie zajęć pozalekcyjnych. To szczególnie ważne w przypadku dzieci uczestniczących w aktywnych zajęciach pozalekcyjnych. Szkolne polisy bardzo często nie obejmują wypadków, które miały miejsce np. podczas treningów karate czy na turnieju piłki nożnej.

Czy ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe

 Rodzice często zadają sobie pytanie: czy ubezpieczenia dziecka w szkole jest obowiązkowe? Grupowe ubezpieczenie NNW młodzieży szkolnej jest dobrowolne, a w wielu wypadkach samodzielny zakup polisy NNW będzie lepszym rozwiązaniem. Wynika to z faktu, iż stroną umowy jest szkoła. Jeśli rodzice chcieliby objąć dziecko szerszą ochroną, powinni uzgodnić z dyrektorem szkoły wykupienie dodatkowych opcji lub podwyższyć sumę ubezpieczenia (standardowo suma ubezpieczenia oferowanego w szkołach wynosi ok. 10-12 tys. zł). To jednak będzie się to wiązało z droższą opłatą za ubezpieczenie, dlaczego czasem jedynym wyjściem jest kupno odrębnego prywatnego ubezpieczenia.

Czy ubezpieczenie szkolne obejmuje pobyt w szpitalu

 To zależy. Czasem ubezpieczyciele płacą dietę za pobyt w szpitalu (np. 0,2% sumy ubezpieczenia – kwoty, która jest zapisana w umowie). Warto przeanalizować oferty sprawdzając, jak długo wypłacane jest dzienne świadczenie szpitalne oraz dodatkowo czy można z niego skorzystać w pełni, nawet w sytuacji, gdy wypadek zdarzył się na parę dni przed końcem trwania umowy ubezpieczeniowej.

Czy ubezpieczenie szkolne obejmuje wakacje

Często dostajemy pytania „do kiedy ważne jest ubezpiecznie szkolne?”. Ochrona uczniów trwa także w czasie wolnym, obejmuje więc wakacje, gdy uczniowie są daleko od szkoły. Ubezpieczenie NNW działa także na rajdach, koloniach, czy obozach, mimo że tego rodzaju imprezy zazwyczaj są osobno ubezpieczone. Polisy są od siebie niezależne, można ubiegać się osobno o odszkodowanie z każdego ubezpieczenia NNW, które dziecko ma. Przystępując do ubezpieczenia grupowego warto jednak zapytać w szkole, jaki zakres terytorialny ma ubezpieczenie szkolne naszego dziecka.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Obcokrajowcy na polskich drogach są coraz bardziej niebezpieczni

Obcokrajowcy na polskich drogach są coraz bardziej niebezpieczni

Obowiązkowe OC może nie wystarczyć

Obowiązkowe OC może nie wystarczyć

UODO: prawie milion złotych kary za niedopełnienie obowiązku informacyjnego

UODO: prawie milion złotych kary za niedopełnienie obowiązku informacyjnego