Aktualności30 września 2020

UFG uruchomił Bazę Danych Ubezpieczeniowych

Wystartowała Baza Danych Ubezpieczeniowych (BDU). To długo oczekiwane przez rynek nowe narzędzie umożliwi skuteczniejszą walkę ze zjawiskiem przestępczości ubezpieczeniowej oraz pozwoli ubezpieczycielom na lepszą taryfikację składek.

Baza to narzędzie dla całego krajowego rynku ubezpieczeń. Docelowo zawierać ma informacje o wszystkich typach produktów ochronnych – zarówno majątkowych, jak i życiowych.

Baza Danych Ubezpieczeniowych umożliwi szerszą analizę zawieranych umów, zgłaszanych szkód i roszczeń oraz wypłat odszkodowań i świadczeń. Pozwoli to zakładom na lepsze zarządzanie ryzykiem ubezpieczeniowym, a w konsekwencji – lepszą taryfikację składek.

Pierwszym ubezpieczycielem, który przystąpił do bazy, był Wiener TU. Kolejnymi były kolejno Warta oraz Compensa.

Co będą mogli zrobić ubezpieczyciele?

Dzięki BDU ubezpieczyciele:

  • otrzymają dostęp do informacji o wielokrotnym ubezpieczeniu danego przedmiotu lub podmiotu ubezpieczenia i anomaliach występujących w procesach ubezpieczeniowych;
  • będą mogli wykonywać samodzielne analizy, np. na sieciach powiązań między podejrzanymi zdarzeniami i ich uczestnikami;
  • sprawdzą liczbę zgłoszeń o wypłatę odszkodowania za ten sam incydent;
  • wymienią się danymi między zainteresowanymi.
Zdaniem ubezpieczycieli wymiana informacji dzięki Bazie Danych Ubezpieczeniowych pozwoli na jeszcze lepsze dopasowywanie produktów i oferty do potrzeb klienta indywidualnego. To w założeniu skuteczne narzędzie do przeciwdziałania nadużyciom i wyłudzeniom.

UFG będzie monitorował usługi udostępniania danych, by zapewnić bezpieczeństwo i pewność działania tych samych reguł w stosunku do wszystkich uczestników BDU. Dostęp do bazy będzie odbywał się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Warunki przystąpienia

Zakres udostępnianych danych będzie oparty na zasadzie wzajemności, tj. uzależniony od tego, jakimi danymi zakład ubezpieczeń zasila Bazę i jakie dane jest skłonny udostępniać innym uczestnikom systemu.

Przystąpienie do BDU i przekazywanie danych na temat polis majątkowych i na życie jest dla zakładów ubezpieczeń dobrowolne. Warunkiem przystąpienia jest przekazywanie danych o przedmiotach ubezpieczenia, klientach, rodzajach polis, wypłaconych świadczeniach i zdarzeniach, na podstawie których dany ubezpieczyciel wypłacił świadczenia.

Na potrzeby pilotażu siedmiu ubezpieczycieli przekazało dane na temat ponad 11,5 miliona polis i ponad 1,3 mln różnego rodzaju szkód. Skala danych po pełnym zasileniu Bazy będzie wielokrotnie większa.

JN

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 7 listopada 2015

Co zrobić, gdy nie mamy OC?

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę