UFG: Wzmocnione kontrole OC na terenie UE

Jakub Nowiński Jakub Nowiński
Opublikowano: 27.03.2019, w kategorii:

Parlament Europejski chce zwiększenia kontroli obowiązkowych polis OC. Oznacza to, że również polskie auta w czasie podróży za granicą będą mogły być kontrolowane, a za brak tego ubezpieczenia będą grozić wysokie sankcje.

Powodem są rosnące odszkodowania za wypadki spowodowane przez nieubezpieczone pojazdy na terenie UE. Według szacunków EREG (Stowarzyszenie Europejskich Urzędów Rejestracji Pojazdów i Kierowców) roszczenia za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych sprawców w całej Unii Europejskiej opiewają już na ponad miliard euro.

Dziś państwa Wspólnoty powstrzymują się od kontroli obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodów, które na co dzień przebywają w innym kraju UE. Celem takich ograniczeń było umożliwienie swobodnego przepływu osób i pojazdów na terytorium Unii. Jednak rosnące roszczenia za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych sprawców spowodowały, że w ramach trwającego przeglądu unijnych przepisów dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych (tzw. dyrektywy komunikacyjne) zaproponowano rozszerzenie kontroli w zakresie OC.

Wykorzystana ma być do tego m.in. technologia umożliwiająca automatyczne odczytywanie tablic rejestracyjnych (ang. ANPR). ANPR mają już m.in. Belgia, Dania, Francja, Niemcy (w większości landów), Węgry, Szwecja, Włochy, Holandia, Wielka Brytania. System EUCARIS (Europejski System Wymiany Informacji o Pojazdach i Prawach Jazdy), wykorzystywany już dziś do zwalczania wykroczeń drogowych i egzekwowania mandatów od sprawców spoza kraju popełnienia wykroczenia, miałby z kolei być stosowany do wymiany informacji między państwami członkowskimi w zakresie kontroli OC.

Propozycje Parlamentu Europejskiego zmierzają do tego, by w przypadku stwierdzenia, że auto poruszające się po drogach Wspólnoty nie ma polisy OC, możliwe było zastosowanie kary obowiązującej w danym państwie. W większości krajów UE sankcje za brak ubezpieczenia pojazdu są znacznie wyższe niż w Polsce – np. w Belgii, Francji, Irlandii, Niemczech, Portugalii czy Włoszech możliwa jest nawet konfiskata nieubezpieczonego pojazdu.

JN

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Mówi się w branży …

Mówi się w branży …

Historia OC dostępna online

Historia OC dostępna online

Mówi się w branży…

Mówi się w branży…