Strefa Agenta27 marca 2019

UFG: Wzmocnione kontrole OC na terenie UE

Parlament Europejski chce zwiększenia kontroli obowiązkowych polis OC. Oznacza to, że również polskie auta w czasie podróży za granicą będą mogły być kontrolowane, a za brak tego ubezpieczenia będą grozić wysokie sankcje.

Powodem są rosnące odszkodowania za wypadki spowodowane przez nieubezpieczone pojazdy na terenie UE. Według szacunków EREG (Stowarzyszenie Europejskich Urzędów Rejestracji Pojazdów i Kierowców) roszczenia za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych sprawców w całej Unii Europejskiej opiewają już na ponad miliard euro.

Dziś państwa Wspólnoty powstrzymują się od kontroli obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodów, które na co dzień przebywają w innym kraju UE. Celem takich ograniczeń było umożliwienie swobodnego przepływu osób i pojazdów na terytorium Unii. Jednak rosnące roszczenia za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych sprawców spowodowały, że w ramach trwającego przeglądu unijnych przepisów dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych (tzw. dyrektywy komunikacyjne) zaproponowano rozszerzenie kontroli w zakresie OC.

Wykorzystana ma być do tego m.in. technologia umożliwiająca automatyczne odczytywanie tablic rejestracyjnych (ang. ANPR). ANPR mają już m.in. Belgia, Dania, Francja, Niemcy (w większości landów), Węgry, Szwecja, Włochy, Holandia, Wielka Brytania. System EUCARIS (Europejski System Wymiany Informacji o Pojazdach i Prawach Jazdy), wykorzystywany już dziś do zwalczania wykroczeń drogowych i egzekwowania mandatów od sprawców spoza kraju popełnienia wykroczenia, miałby z kolei być stosowany do wymiany informacji między państwami członkowskimi w zakresie kontroli OC.

Propozycje Parlamentu Europejskiego zmierzają do tego, by w przypadku stwierdzenia, że auto poruszające się po drogach Wspólnoty nie ma polisy OC, możliwe było zastosowanie kary obowiązującej w danym państwie. W większości krajów UE sankcje za brak ubezpieczenia pojazdu są znacznie wyższe niż w Polsce – np. w Belgii, Francji, Irlandii, Niemczech, Portugalii czy Włoszech możliwa jest nawet konfiskata nieubezpieczonego pojazdu.

JN

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy