Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń: Co nowego w październiku?

Jakub Nowiński Jakub Nowiński
Opublikowano: 30.10.2017, w kategorii:

Trwają prace nad wdrożeniem dyrektywy IDD do polskiego prawa. Na jakim etapie znajduje się obecnie tworzenie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń i czy wiadomo, kiedy zmienione przepisy wejdą w życie?

Podkomisja przyjęła projekt ustawy „dystrybucyjnej”

Nieustannie trwają prace legislacyjne dostosowujące polskie prawo do wymogów unijnej dyrektywy IDD. 12 października podkomisja stała ds. instytucji finansowych przyjęła projekt ustawy wraz z projektami aktów wykonawczych. Podczas posiedzenia zgłoszono poprawki, większość z nich miała charakter redakcyjny i techniczny. Dotyczyły one m.in. dodania definicji określeń użytych w proponowanych zapisach.

Ustawę w zaproponowanym przez podkomisję kształcie można znaleźć NA TEJ STRONIE. Najważniejszy wniosek z październikowych prac jest taki: najistotniejsze z punktu widzenia działalności multiagentów przepisy nie zostały skorygowane, co oznacza, że wraz z wejściem w życie nowego prawa konieczne będzie dopasowanie się do wszystkich tych reguł, o których pisaliśmy już w poprzednich odcinkach cyklu.

Wniosek o przesunięcia terminu wejścia w życie IDD

Pytanie tylko, kiedy ustawa wejdzie w życie. Do tej pory wydawało się, że nie do ruszenia jest termin 23 lutego 2018 roku. Tymczasem podczas posiedzenia Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego (ECON), które miało miejsce 16 października, zaproponowano przesunięcie tej daty 1 października 2018 roku. W uzasadnieniu wniosku ECON tłumaczy, że pierwotna data wdrożenia unijnej dyrektywy nie zapewnia wystarczającego czasu na niezbędne zmiany prawne, techniczne i organizacyjne. Parlament Europejski nie zgłosił sprzeciwu wobec wniosku o przesunięcie terminu wejścia w życie IDD. W związku z tym propozycję przesunięcia daty wejścia w życie nowej ustawy dystrybucyjnej na 1 października uznano za przyjętą przez PE. Teraz decyzję w tej sprawie będzie podejmować Komisja Europejska.

Pamiętajmy, ze zamieszanie wokół daty nie zmienia podstawowego faktu: dyrektywa IDD zostanie dostosowana do polskiego prawa i niewykluczone, że nawet jeśli terminem granicznym będzie 1 października, w Polsce nowe przepisy zaczną obowiązywać szybciej. W końcu prace nad ustawą znajdują się na zaawansowanym etapie. A jak będzie, to zobaczymy.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Bilans weekendu majowego na polskich drogach

Bilans weekendu majowego na polskich drogach

Wzrost cen polisy OC

Wzrost cen polisy OC

W Łodzi OC droższe o 77 proc. niż w regionie – Dziennik Łódzki

W Łodzi OC droższe o 77 proc. niż w regionie – Dziennik Łódzki