Strefa Agenta30 października 2017

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń: Co nowego w październiku?

Trwają prace nad wdrożeniem dyrektywy IDD do polskiego prawa. Na jakim etapie znajduje się obecnie tworzenie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń i czy wiadomo, kiedy zmienione przepisy wejdą w życie?

Podkomisja przyjęła projekt ustawy „dystrybucyjnej”

Nieustannie trwają prace legislacyjne dostosowujące polskie prawo do wymogów unijnej dyrektywy IDD. 12 października podkomisja stała ds. instytucji finansowych przyjęła projekt ustawy wraz z projektami aktów wykonawczych. Podczas posiedzenia zgłoszono poprawki, większość z nich miała charakter redakcyjny i techniczny. Dotyczyły one m.in. dodania definicji określeń użytych w proponowanych zapisach.

Ustawę w zaproponowanym przez podkomisję kształcie można znaleźć NA TEJ STRONIE. Najważniejszy wniosek z październikowych prac jest taki: najistotniejsze z punktu widzenia działalności multiagentów przepisy nie zostały skorygowane, co oznacza, że wraz z wejściem w życie nowego prawa konieczne będzie dopasowanie się do wszystkich tych reguł, o których pisaliśmy już w poprzednich odcinkach cyklu.

Wniosek o przesunięcia terminu wejścia w życie IDD

Pytanie tylko, kiedy ustawa wejdzie w życie. Do tej pory wydawało się, że nie do ruszenia jest termin 23 lutego 2018 roku. Tymczasem podczas posiedzenia Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego (ECON), które miało miejsce 16 października, zaproponowano przesunięcie tej daty 1 października 2018 roku. W uzasadnieniu wniosku ECON tłumaczy, że pierwotna data wdrożenia unijnej dyrektywy nie zapewnia wystarczającego czasu na niezbędne zmiany prawne, techniczne i organizacyjne. Parlament Europejski nie zgłosił sprzeciwu wobec wniosku o przesunięcie terminu wejścia w życie IDD. W związku z tym propozycję przesunięcia daty wejścia w życie nowej ustawy dystrybucyjnej na 1 października uznano za przyjętą przez PE. Teraz decyzję w tej sprawie będzie podejmować Komisja Europejska.

Pamiętajmy, ze zamieszanie wokół daty nie zmienia podstawowego faktu: dyrektywa IDD zostanie dostosowana do polskiego prawa i niewykluczone, że nawet jeśli terminem granicznym będzie 1 października, w Polsce nowe przepisy zaczną obowiązywać szybciej. W końcu prace nad ustawą znajdują się na zaawansowanym etapie. A jak będzie, to zobaczymy.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Strefa Agenta 30 września 2020

Media o nas – wrzesień 2020

Czytaj dalej
Strefa Agenta 30 sierpnia 2016

Media o nas – Sierpień 2016

Czytaj dalej
Strefa Agenta 24 maja 2016

Media o nas – Maj 2016

Czytaj dalej
Strefa Agenta 20 grudnia 2018

Zdobywamy kluczowe certyfikaty!

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę