W 2016 roku wzrosną kary za brak OC

Kary dla właścicieli aut osobowych w przyszłym roku wynieść mogą nawet 3 700 złotych.

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 09.11.2015, w kategorii:

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny poinformował w swoim najnowszym raporcie, że od stycznia za brak polisy OC kierowcy zapłacą o 6% więcej niż obecnie. Kary dla właścicieli aut osobowych w przyszłym roku wynieść mogą nawet 3 700 złotych.

 

Obowiązek posiadania ważnej polisy OC ma każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu, bez względu na to czy jest on użytkowany i jaki jest jego stan techniczny. Ważne jest dopilnowanie ważności ubezpieczenia, zwłaszcza, że od początku roku 2016 właściciele pojazdów, które nie mają wykupionych polis zapłacą wyższe kary za ich brak (wspominaliśmy o tym na blogu).

 

Kary ustalone są w adekwatnej relacji do minimalnej płacy w Polsce. Podstawowa kara dla kierowców aut osobowych wynosi jej dwukrotność, a ciężarowych – trzykrotność. Sankcje wynoszą 20% kary w przypadku kiedy przerwa w posiadaniu polisy nie jest dłuższa niż 3 dni, oraz 50% – kiedy kierowca nie wykupi polisy do 14 dni od jej wygaśnięcia.

 

W 2016 roku w przypadku wykrycia braku ważnej polisy OC na auto osobowe trwający do 3 dni, właściciel pojazdu zapłaci 740 zł (do końca 2015 roku 700 zł), za brak OC trwający od 3 do 14 dni 1850 zł (do końca 2015 roku 1750 zł), a za brak ważnego OC trwający powyżej 14 dni 3700 zł zamiast 3500 do końca roku 2015.

 

Raport UFG wykazał, że w 33% badanych przypadków brak OC spowodowany jest wygaśnięciem ubezpieczenia zbywcy pojazdu, którego polisa ważna jest tylko do końca okresu w którym została zawarta i nie przedłuża się automatycznie. Do innych powodów należy również, w 13%, wykupienie OC już po dacie pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce, oraz w 11%, przekonanie, że samochód niesprawny i nieużytkowany nie potrzebuje ubezpieczenia.

 

UFG przypomniało też, że polisa OC zostaje przedłużana na kolejne dwanaście miesięcy jedynie w przypadku kiedy wszystkie raty składek zostały opłacone oraz, że ubezpieczenie powinno być wykupione w dniu pierwszej rejestracji pojazdu, ale nie później niż w momencie wprowadzenia go do ruchu. Polisa OC chroni posiadacza pojazdu oraz jego kierowcę przed koniecznością płacenia z własnej kieszeni w przypadku spowodowania wypadku nieubezpieczonym pojazdem.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

PZU Wojażer zyskuje wersję górską

PZU Wojażer zyskuje wersję górską

W lipcu ruszy Baza Danych Ubezpieczeniowych do walki z wyłudzeniami

W lipcu ruszy Baza Danych Ubezpieczeniowych do walki z wyłudzeniami

Program Zdrowie – abonament medyczny od PZU

Program Zdrowie – abonament medyczny od PZU