W 2016 roku wzrosną kary za brak OC

Kary dla właścicieli aut osobowych w przyszłym roku wynieść mogą nawet 3 700 złotych.

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 09.11.2015, w kategorii:

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny poinformował w swoim najnowszym raporcie, że od stycznia za brak polisy OC kierowcy zapłacą o 6% więcej niż obecnie. Kary dla właścicieli aut osobowych w przyszłym roku wynieść mogą nawet 3 700 złotych.

 

Obowiązek posiadania ważnej polisy OC ma każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu, bez względu na to czy jest on użytkowany i jaki jest jego stan techniczny. Ważne jest dopilnowanie ważności ubezpieczenia, zwłaszcza, że od początku roku 2016 właściciele pojazdów, które nie mają wykupionych polis zapłacą wyższe kary za ich brak (wspominaliśmy o tym na blogu).

 

Kary ustalone są w adekwatnej relacji do minimalnej płacy w Polsce. Podstawowa kara dla kierowców aut osobowych wynosi jej dwukrotność, a ciężarowych – trzykrotność. Sankcje wynoszą 20% kary w przypadku kiedy przerwa w posiadaniu polisy nie jest dłuższa niż 3 dni, oraz 50% – kiedy kierowca nie wykupi polisy do 14 dni od jej wygaśnięcia.

 

W 2016 roku w przypadku wykrycia braku ważnej polisy OC na auto osobowe trwający do 3 dni, właściciel pojazdu zapłaci 740 zł (do końca 2015 roku 700 zł), za brak OC trwający od 3 do 14 dni 1850 zł (do końca 2015 roku 1750 zł), a za brak ważnego OC trwający powyżej 14 dni 3700 zł zamiast 3500 do końca roku 2015.

 

Raport UFG wykazał, że w 33% badanych przypadków brak OC spowodowany jest wygaśnięciem ubezpieczenia zbywcy pojazdu, którego polisa ważna jest tylko do końca okresu w którym została zawarta i nie przedłuża się automatycznie. Do innych powodów należy również, w 13%, wykupienie OC już po dacie pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce, oraz w 11%, przekonanie, że samochód niesprawny i nieużytkowany nie potrzebuje ubezpieczenia.

 

UFG przypomniało też, że polisa OC zostaje przedłużana na kolejne dwanaście miesięcy jedynie w przypadku kiedy wszystkie raty składek zostały opłacone oraz, że ubezpieczenie powinno być wykupione w dniu pierwszej rejestracji pojazdu, ale nie później niż w momencie wprowadzenia go do ruchu. Polisa OC chroni posiadacza pojazdu oraz jego kierowcę przed koniecznością płacenia z własnej kieszeni w przypadku spowodowania wypadku nieubezpieczonym pojazdem.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Laur konsumenta dla polisy turystycznej Warty

Laur konsumenta dla polisy turystycznej Warty

OC nie przestaje drożeć

OC nie przestaje drożeć

Polisa konieczna dla narciarza

Polisa konieczna dla narciarza