Aktualności9 listopada 2015

W 2016 roku wzrosną kary za brak OC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny poinformował w swoim najnowszym raporcie, że od stycznia za brak polisy OC kierowcy zapłacą o 6% więcej niż obecnie. Kary dla właścicieli aut osobowych w przyszłym roku wynieść mogą nawet 3 700 złotych.

 

Obowiązek posiadania ważnej polisy OC ma każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu, bez względu na to czy jest on użytkowany i jaki jest jego stan techniczny. Ważne jest dopilnowanie ważności ubezpieczenia, zwłaszcza, że od początku roku 2016 właściciele pojazdów, które nie mają wykupionych polis zapłacą wyższe kary za ich brak (wspominaliśmy o tym na blogu).

 

Kary ustalone są w adekwatnej relacji do minimalnej płacy w Polsce. Podstawowa kara dla kierowców aut osobowych wynosi jej dwukrotność, a ciężarowych – trzykrotność. Sankcje wynoszą 20% kary w przypadku kiedy przerwa w posiadaniu polisy nie jest dłuższa niż 3 dni, oraz 50% – kiedy kierowca nie wykupi polisy do 14 dni od jej wygaśnięcia.

 

W 2016 roku w przypadku wykrycia braku ważnej polisy OC na auto osobowe trwający do 3 dni, właściciel pojazdu zapłaci 740 zł (do końca 2015 roku 700 zł), za brak OC trwający od 3 do 14 dni 1850 zł (do końca 2015 roku 1750 zł), a za brak ważnego OC trwający powyżej 14 dni 3700 zł zamiast 3500 do końca roku 2015.

 

Raport UFG wykazał, że w 33% badanych przypadków brak OC spowodowany jest wygaśnięciem ubezpieczenia zbywcy pojazdu, którego polisa ważna jest tylko do końca okresu w którym została zawarta i nie przedłuża się automatycznie. Do innych powodów należy również, w 13%, wykupienie OC już po dacie pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce, oraz w 11%, przekonanie, że samochód niesprawny i nieużytkowany nie potrzebuje ubezpieczenia.

 

UFG przypomniało też, że polisa OC zostaje przedłużana na kolejne dwanaście miesięcy jedynie w przypadku kiedy wszystkie raty składek zostały opłacone oraz, że ubezpieczenie powinno być wykupione w dniu pierwszej rejestracji pojazdu, ale nie później niż w momencie wprowadzenia go do ruchu. Polisa OC chroni posiadacza pojazdu oraz jego kierowcę przed koniecznością płacenia z własnej kieszeni w przypadku spowodowania wypadku nieubezpieczonym pojazdem.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy