Aktualności4 maja 2015

Zyski ubezpieczycieli spadają

Wynik techniczny z 2014r.  całego sektora ubezpieczeń spadł o niecałe 5%, natomiast zysk finansowy wszystkich towarzystw zmalał o blisko 24%.

Na pogorszenie się kondycji finansowej ubezpieczycieli wpływ miała głównie nieadekwatność cen w stosunku do oferowanej ochrony, w szczególności w obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych. Szczegółowe wyjaśnienia i uzasadnienia zmian jakie zaszły w ostatnim roku w ubezpieczeniach znaleźć można w opublikowanym przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego dnia 30.04.2015r. „Raporcie o stanie sektora ubezpieczeń po IV kwartale 2014 roku”.

Według raportu UKNF  wynik techniczny  z 2014r. całego sektora ubezpieczeń wyniósł nieco ponad 4 mld zł. To 4,96% mniej niż w roku 2013. Zysk finansowy uplasował się natomiast na poziomie 6,8 mld zł, to z kolei o 23,81% spadek.

Jak wskazuje podsumowanie, biorąc pod uwagę przychody i straty w poszczególnych grupach ubezpieczeń, o końcowym spadku zysku technicznego towarzystw ubezpieczeniowych zadecydował głównie gorszy wynik w sektorze obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych. Polisa OC dla samochodów w ubiegłym roku przyniosła ubezpieczycielom blisko 0,5 mld zł mniej. Podobnie sytuacja wyglądała w ubezpieczeniach autocasco i pozostałych szkód rzeczowych – zanotowano spadek odpowiednio o 0,24 mld zł i 0,11 mld zł.

ZDJ

Na niższe zyski towarzystw wpływ miały nie tylko mniejsze składki zbierane za ubezpieczenia, ale także jednoczesny wzrost wypłaconych odszkodowań i świadczeń oraz kosztów bieżącej działalności ubezpieczeniowej.

 

BC

 

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy