Aktualności1 lipca 2015

Jak tanio kupić ubezpieczenie OC?

Każdy właściciel auta raz do roku staje przed wyborem ubezpieczenia OC. Jak kupić obowiązkową polisę, aby niepotrzebnie nie przepłacić?

 

Nie masz wyjścia: jeśli jesteś kierowcą i masz samochód, posiadanie polisy OC to Twój obowiązek. Odpowiednie podejście do zakupu ochrony polega na porównaniu wielu ofert przed dokonaniem transakcji. Właściciele pojazdów często o tym zapominają i automatycznie przedłużają umowę, kurczowo trzymając się swojego dotychczasowego ubezpieczyciela. W ten sposób nierzadko tracą okazję do oszczędności… Wyjaśnijmy teraz, dlaczego tak jest.

 

Ubezpieczycieli wiele, ale OC takie samo

W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym zakres ochrony w ramach OC jest taki sam. Dlaczego? Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych. W tym dokumencie ustalonych zostało kilka kluczowych spraw. Przede wszystkim w tej ustawie znajduje się zapis o konieczności posiadania OC. Poza tym jej zapisy określają, że ubezpieczenie chroni sprawcę zdarzenia drogowego przed koniecznością wypłacenia poszkodowanemu rekompensaty ze swoich pieniędzy. W ustawie znalazły się też informacje o wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela, a także o sumach gwarancyjnych, do jakich chroniony jest właściciel pojazdu, a więc:

 

  • 1,5 mln euro dla szkód osobowych,

  • 300 tys. euro dla szkód majątkowych.

 

Te przepisy obowiązują wszystkie firmy działające na rynku ubezpieczeniowym, przez co nie ma możliwości, aby ubezpieczyciele konstruowali podstawowy zakres OC według własnego upodobania. Różnice pojawiają się dopiero na etapie likwidacji szkód. Część firm umożliwia bowiem poszkodowanemu zgłoszenie wypadku czy kolizji u swojego ubezpieczyciela, a nie w firmie, która sprzedała polisę sprawcy (to tzw. system bezpośredniej likwidacji szkód, czyli BLS, o którym już pisaliśmy na blogu). W takiej sytuacji większego znaczenia nabiera jakość obsługi klienta po szkodzie, ale podstawowe zasady ochrony pozostają nieruszone. Najważniejszym kryterium wyboru OC jest więc cena.

 

Uwaga, ceny będą różne…

Na wysokość składki wpływ ma wiele czynników, m.in wiek, doświadczenie i zniżki, jakie ma właściciel auta, modelu i rocznik pojazdu oraz miejsce jego rejestracji. Do powyższych wskaźników należy dodać jeszcze jeden, a więc politykę cenową poszczególnych towarzystw. Choć we wszystkich firmach brane są pod uwagę podobne kryteria, każdy z nich analizowany jest w odmienny sposób w zależności od ubezpieczyciela. Dlatego nie ma jednego najtańszego towarzystwa ubezpieczeniowego. Każda z firm według własnych ustaleń udziela rabatów i niższą ceną zachęca inną grupę klientów. Jeden kierowca najtańsze OC kupi w MTU, inny zapłaci najmniej w Link4, a jeszcze powinien kupić OC w Avivie. Różnice potrafią być ogromne! Najniższą i najwyższą cenę za OC dla tego samego kierowcy, pojazdu i miejsca rejestracji dzielić może nawet kilkaset złotych. To dlatego warto ofert warto skrupulatnie porównywać.

 

Porównuj ceny!

To dzięki konkurencji na rynku zakup taniego OC jest możliwy. Trzeba tylko przejrzeć dokładnie oferty wszystkich ubezpieczycieli zanim podejmie się ostateczną decyzję. Aby nie tracić czasu na chodzenie od doradcy do doradcy, warto skorzystać z takiego rozwiązania, jakie oferujemy w porównywarce ubezpieczeń www./. Wypełnienie formularza zajmuje kilka minut, po których otrzymuje się dostęp do cen kilkunastu różnych firm. Wyliczenia, które przedstawia nasza porównywarka ubezpieczeń, są zgodne z faktyczną ofertą każdego z ubezpieczycieli, a zawarte online lub przez telefon umowy są wiążące. Śmiało możesz więc porównać oferty, a najtańszą z nich od razu kupić.

 

Co zrobić aby kupić OC jeszcze taniej?

 

  1. Pomyśl o ubezpieczeniu samochodu już w momencie jego zakupu

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnego modelu auta, pamiętaj, że będziesz musiał je ubezpieczyć. Koszt polisy w dużej mierze zależały od pojemności silnika. Tak więc warto się zastanowić, czy naprawdę potrzebujmy dużego luksusowego auta.

 

  1. Lojalność nie zawsze popłaca

Lojalność wobec firmy ubezpieczeniowej nie zawsze wychodzi kierowcom na dobre. Ubezpieczyciele zdecydowanie częściej atrakcyjnym rabatem nagradzają nowych klientów, więc często nie warto automatycznie przedłużać umowy. Sprawdzając oferty poszczególnych ubezpieczycieli za pomocą internetowej porównywarki, bez trudu sprawdzisz, czy możesz kupić korzystniejsze OC.

 

  1. Kupuj w pakiecie i szukaj rabatów

Niemal każdy ubezpieczyciel zaoferuje zniżkę przy zakupie pakietu OC i AC. Decydując się na zakup obu ubezpieczeń w jednej firmie otrzymać można nawet 10% rabatu. Warto również porównać oferty ubezpieczycieli, którzy prowadzą politykę rabatową pod kątem konkretnych marek samochodów, grup zawodowych, uwzględniając różne czynniki ryzyka, takie jak wiek czy miejsce zamieszkania.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 30 czerwca 2020

Czerwiec 2020

Czytaj dalej
Aktualności 15 stycznia 2015

Jak otrzymać samochód zastępczy?

Czytaj dalej
Aktualności 30 kwietnia 2015

kwiecień 2015

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę