Blog Ubezpieczeniowy16 maja 2019

Jak dobrze ubezpieczyć rower ?

Majówka to nieoficjalny początek sezonu rowerowego. Coraz większe zainteresowanie wykorzystaniem roweru jako środka transportu, sposobu na rekreację czy uprawianie sportu przekłada się na silniejszą potrzebę uświadamiania uczestników ruchu o zagrożeniach, jakie czyhają na użytkowników jednośladów. Warto zatem zwracać uwagę na to, jak istotnym punktem przygotowań powinna być wizyta u agenta ubezpieczeniowego. Przed czym chroni i ile kosztuje rowerowe ubezpieczenie? I dlaczego powinni się nim zainteresować nawet ci, którzy zamierzają korzystać z coraz popularniejszych systemów rowerów miejskich?

Według danych ze statystyk policji, w Polsce rocznie ginie ok. 20 tys. rowerów. Warto jednak zauważyć, że z powodu niskiej wykrywalności takich przestępstw ofiary kradzieży często rezygnują ze zgłaszania tych naruszeń. Właściciele jednośladów, którzy zdecydują się na ich formalne zabezpieczenie, muszą zwrócić uwagę na kilka czynników, na które składać się powinien idealny zestaw dostosowany do ich indywidualnych potrzeb. Jednak nie tylko kradzież roweru stanowi zagrożenie dla rowerzystów.

Ubezpieczenia rowerowe podzielić można na trzy grupy, z których dwie pierwsze są raczej ogólne, zakupić je można w prawie wszystkich zakładach ubezpieczeń i przydadzą się nawet użytkownikom rowerów „do wynajęcia”, którzy tego typu pojazdu nie posiadają na własność. Pierwszą stanowią ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Tego rodzaju polisy chronią rowerzystę w sytuacji, gdy w czasie poruszania się pojazdem spotka go nieoczekiwana, nieprzyjemna w skutkach sytuacja. Drugą grupę stanowią polisy OC, które działają, gdy w czasie przejażdżki rowerzysta wyrządzi komuś szkodę. Najistotniejszą dla posiadaczy rowerów grupą jest ta, w której skład wchodzą produkty ubezpieczające w przypadku kradzieży.

Niełatwo jednak znaleźć polisę, która zadowoli wszystkie potrzeby naraz i zaspokoi oczekiwania danej osoby. Spróbujmy jednak. Gdzie zacząć szukać? Aviva i PZU to zdecydowani liderzy wśród ubezpieczycieli oferujących polisy rowerowe, którzy mają do zaoferowania produkty łączące w ramach jednej polisy trzy powyżej opisane grupy. Zainteresowani w tym samym pakiecie mogą zakupić NNW, OC oraz zabezpieczyć się przed kradzieżą, a nawet uzyskać pomoc drogową w przypadku awarii użytkowanego sprzętu.

PZU w swoim asortymencie posiada aż cztery polisy przeznaczone dla rowerzystów, spośród których posiadacze tych jednośladów z pewnością będą w stanie wybrać opcję odpowiadającą na ich wszystkie potrzeby. Przykładowo, pakiet „Bezpieczny rowerzysta” zawiera w sobie polisę NNW, OC oraz rowerowe casco, w ramach którego – w przypadku kradzieży – poszkodowany otrzyma odszkodowanie tylko w sytuacji, gdy dokonano jej w wyniku rozboju. Ciekawym rozwiązaniem jest również produkt „Pewnie na rower”, który oprócz ww. elementów chroni zarówno w przypadku kradzieży z garażu czy piwnicy, jak również „z ulicy”.  Polisa „Bezpiecznie rowerem” daje natomiast możliwość dodatkowej ochrony dzieci podróżujących w foteliku.

Oferowane przez Avivę „Koło za kołem” zawiera OC, NNW, rowerowe assistance (działa w promieniu 15 km od miejsca zamieszkania) oraz ubezpieczenie przed kradzieżą, również z ulicy, przy czym ważną informacją jest fakt, że pojazd zawsze powinien być odpowiednio zabezpieczony, np. przy pomocy zapięcia składanego lub typu U-Lock.

Wspólną cechą wszystkich powyższych produktów jest to, że chronione mogą być rowery stosunkowo nowe, maksymalnie kilkuletnie. Na koszt pakietu ma wpływ wiek pojazdu, jego wartość oraz elementy składające się na całe ubezpieczenie. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie kwoty przedstawiane przez ubezpieczycieli, składka rocznego ubezpieczenia, które chroni również w przypadku kradzieży z ulicy nie powinna przekroczyć 200 zł.

Każdy amator podróży rowerem, nawet tych najkrótszych, ma zatem sporo możliwości, żeby poczuć się pewniej. Warto pamiętać, że, tak jak w przypadku samochodu, ubezpieczenie jest ważnym elementem, którego zwyczajnie nie opłaca się pomijać.

JN

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Blog Ubezpieczeniowy 29 marca 2019

UFG. Mniej wypadków, więcej wypłat

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 10 maja 2015

Jaki zakres ubezpieczenia mieszkania?

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 18 stycznia 2015

Ubezpieczenie mienia dla firm – Poradnik

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy