Kara za brak OC nieunikniona

Analiza danych przeprowadzana przez UFG jest coraz bardziej skuteczna.

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 21.08.2015, w kategorii:

Dzięki wirtualnym kontrolom wykrywana jest ponad jedna trzecia kierowców bez polisy OC. Z najnowszego raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że liczba ujawnionych w ten sposób nieubezpieczonych wzrosła, w ostatnich trzech latach, o ponad 50%.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w opublikowanym raporcie o efektywności kontroli komunikacyjnego OC informuje, że obecnie już tylko 33% przychodów z sankcji za brak tego ubezpieczenia pochodzi z kontroli policji. Jeszcze do niedawna brak obowiązkowej polisy wykrywany był niemal wyłącznie przez policję. Dziś ponad 45% przypadków nieubezpieczenia zostaje wykryta w wewnętrznych, wirtualnych kontrolach UFG, o których właściciele pojazdów nawet nie wiedzą, że się odbyły. Fundusz ustala czy właściciel pojazdu ma ważne OC – głównie poprzez analizę danych z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych (OI UFG).

Typowanie przez nas nieubezpieczonych jest coraz bardziej efektywne i już osiem na dziesięć spraw z wewnętrznych kontroli UFG jest trafnych, co oznacza, że właściciel pojazdu faktycznie nie ma OC mówi Hubert Stoklas, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Usprawnienie procesu kontroli polis OC ma charakter systemowy, a analiza danych przeprowadzana przez UFG jest coraz bardziej skuteczna. Można się domyślać, że już niebawem wirtualne kontrole stanowić będą główne źródło informacji o nieubezpieczonych posiadaczach pojazdów. Oznacza, to że osoby bez obowiązkowej polisy OC nie unikną sankcji. Za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC właściciel auta osobowego zapłacić musi grzywnę w kwocie do 3500 zł. O tym, jak ustalana jest wysokość kary przeczytać możecie w naszym poradniku.

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Link4 wspiera bezpieczną jazdę

Link4 wspiera bezpieczną jazdę

Likwidacja szkód na wyższym poziomie

Likwidacja szkód na wyższym poziomie

Jak kupić ubezpieczenie mieszkania?

Jak kupić ubezpieczenie mieszkania?