Aktualności10 kwietnia 2020

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu polisy AC?

Spośród dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych, przy pomocy których możesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze, najważniejsze jest Autocasco (AC).

Dzięki AC uzyskasz odszkodowanie w sytuacjach, które nie są objęte zakresem obowiązkowego ubezpieczenia OC. Prawie każdy kierowca wie, co daje mu ubezpieczenie OC, natomiast wciąż wielu z nas ma kłopoty z określeniem co to jest AC i jaki jest jego zakres ochrony.

Do zakresu ochrony AC należą przykładowo uszkodzenie, kradzież albo zniszczenie Twojego samochodu (np. przez żywioły bądź wandali). Co ważne, Autocasco zadziała w sytuacji, kiedy szkoda powstała z Twojej winy – przykładowo, kiedy byłeś sprawcą wypadku drogowego, w wyniku którego ucierpiało Twoje auto.

AC w zależności od oferty towarzystwa ubezpieczeń może mieć różne zakresy, dlatego przed jego wyborem zapoznaj się uważnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) oraz porównaj oferowane ceny AC.

Czego dowiesz się z tekstu?

Autocasco – cena a zakres

Na rynku znajdziesz różne warianty ubezpieczenia AC. Dostosuj je do swoich potrzeb pamiętając zawsze o jednej podstawowej kwestii: ubezpieczenie OC może być jak najtańsze, ale ubezpieczenie AC powinno być jak najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb. Dlaczego? Bo w przypadku AC to Ty dostaniesz odszkodowanie za wyrządzoną szkodę.

Zacznij od ustalenia zakresu polisy, a późnej porównaj oferowane ceny. Cena ubezpieczenia AC ma drugorzędne znaczenie w stosunku do zakresu ubezpieczenia, ale zawsze warto sprawdzić kilkanaście różnych ofert ubezpieczycieli – w ten sposób można zaoszczędzić pokaźne kwoty.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zakresu AC?

Sposób naprawy pojazdu po szkodzie

Ten wybór zadecyduje, jaki rodzaj części zostanie wybrany do naprawy Twojego pojazdu. Masz nowe lub drogie auto? Zwróć uwagę, czy ubezpieczyciel zapewnia bezgotówkową likwidację szkody w autoryzowanej stacji obsługi (ASO) danej markii wybierz tę wersję. Serwis sam rozliczy koszty z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Jeśli Twoje auto nie spełnia ww. kryteriów, możesz wybrać tzw. likwidację szkody w warsztacie partnerskim. To tak samo wygodne (koszty naprawy również zostaną uregulowane bezgotówkowo), ale tańsze dla Ciebie rozwiązanie – opcja naprawy w ASO na oryginalnych częściach dla starszych samochodów bywa nieopłacalna.

Możesz również naprawić swój pojazd na podstawie kosztorysu. Wówczas rzeczoznawca z ramienia danego TU ustali kwotę odszkodowania (uwzględniając z reguły ceny zamienników), a Ty po jej otrzymaniu sam zdecydujesz, jak naprawić auto. Pamiętaj jednak, że podczas tej metody likwidacji szkody wielu ubezpieczycieli stosuje amortyzację części, czyli pomniejsza wypłacone odszkodowanie o kwotę odpowiadającą zużyciu elementów. Każde towarzystwo samo ustala stopień amortyzacji, dlatego zawsze warto dokładnie go sprawdzić.

Udział własny w odszkodowaniu

Jeżeli Twoja umowa ubezpieczenia AC przewiduje udział własny, przyznane odszkodowanie będzie pomniejszone o określoną kwotę (np. 300 zł) lub procent (np. 15%). Niższy udział własny podnosi cenę polisy!

Suma ubezpieczenia

Maksymalna suma ubezpieczenia AC wynosi równowartość aktualnej ceny Twojego samochodu. Jej wysokość musi być określona w umowie z ubezpieczycielem. Nowe samochody dość szybko tracą na wartości, dlatego pomyśl o wykupieniu stałej sumy ubezpieczenia. Warto pamiętać, że część ubezpieczycieli pomniejsza sumę ubezpieczenia o wartość już wypłaconych odszkodowań.

Franszyza integralna

Wysokość franszyzy integralnej mówi o tym, od jakiej wysokości strat możesz liczyć na odszkodowanie. Ubezpieczyciel zastrzega tym samym, że odpowiada za szkody tylko powyżej określnej kwoty, np. 500 zł. Im wyższa jest franszyza integralna i udział własny (patrz wyżej), tym mniej zapłacisz za swoje Autocasco, ale też tym mniejsze będzie Twoje odszkodowanie.

Pełne AC vs. Minicasco

Ważnym wyborem podczas ustalaniu zakresu ubezpieczenia AC jest decyzja od czego chcesz ubezpieczyć samochód. Większość szkód to drobne uszkodzenia – rysy, wgniotki, pęknięcia. Zlikwidujesz je tylko posiadając pełne AC.

Jeśli natomiast interesuje Cię jedynie zabezpieczenie się przed kradzieżą pojazdu albo jego zniszczeniem spowodowanym wypadkiem bądź działaniem żywiołów, wystarczy Ci kupno tańszego Minicasco (inaczej AC Mini lub Smartcasco).

Pamiętaj, że w określonych sytuacjach (np. polisa AC leasingowanego auta) możesz być zobowiązany do kupna pełnego AC. Warto też dodać, że nawet w wypadku pełnego AC do katalogu szkód zaliczamy uszkodzenia pojazdu, a nie jego awarie – polisa nie obejmuje np. uszkodzenia silnika.

Polisa OC i AC – trzy najważniejsze różnice

Cecha ubezpieczenia OC AC
Obowiązkowe Tak Nie
Chroni Twój majątek Nie Tak
Zakres określony ustawą Tak Nie

Kiedy polisa AC może nie zadziałać?

Najczęściej będą to sytuacje, gdy samochód:

  • prowadziła osoba bez uprawnień,
  • został skradziony wskutek rażącego niedbalstwa (np. po pozostawieniu otwartego pojazdu z kluczykami w stacyjce),
  • w momencie kradzieży nie był zabezpieczony zgodnie z deklaracją ubezpieczającego, np. alarm nie był aktywny lub w ogóle go nie było,
  • prowadzony był przez kierowcę będącego pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających,
  • nie jest zarejestrowany,
  • nie posiada ważnych badań technicznych.

Każdy ubezpieczyciel ustala własne ograniczenia zakresu ochrony Autocasco. Należy je sprawdzić przed nabyciem polisy.

Do jakiego wieku auta warto kupować polisę AC?

Czy jeżeli auto ma ponad 10 lat, to warto kupować AC? Większość polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie chce sprzedawać Autocasco na starsze samochody, bo ich wartość rynkowa jest niska, a ewentualny koszt naprawy w przypadku uszkodzenia – niewspółmiernie wysoki. Jeśli jednak jesteś przywiązany emocjonalnie do swojego samochodu, to uda ci się znaleźć odpowiednią ofertę ubezpieczenia AC.

Działanie ubezpieczenia AC za granicą – jak zlikwidować szkodę?

W sytuacji uszkodzenia auta z AC za granica jak najszybciej skontaktuj się z ubezpieczycielem, w przeciwnym wypadku możesz narazić się na odmowę zwrotu poniesionych kosztów. Przyczyna jest polityka prowadzona przez wielu ubezpieczycieli, polegająca na całkowitej likwidacji szkody dopiero w Polsce, po przetransportowaniu auta do kraju. Sprawdź też, w jakich krajach obowiązuje Twoja polisa AC – niektóre państwa wschodnioeuropejskie bywają wyłączone z ochrony!

Polisa AC przy sprzedaży auta

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne, dlatego w jego wypadku nie obowiązują te same zasady co w przypadku ubezpieczenia OC. Jeśli sprzedałeś samochód, otrzymasz zwrot środków za niewykorzystany okres. Musisz jednak poinformować ubezpieczyciela o tym, że auto ma nowego właściciela. Jeśli nowy właściciel również chce posiadać AC, musi je dodatkowo wykupić.

Kiedy kupić polisę AC?

Ochrona oferowana przez OC i AC jest najbardziej kompletna dla kierowcy. Z finansowego punktu widzenia polisę AC najlepiej kupić w pakiecie z OC u tego samego ubezpieczyciela i w tym samym momencie.

Gdzie sprawdzić czy moje ubezpieczenie AC jest dobre?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wypada Twoja polisa AC w porównaniu z polisami innych towarzystw ubezpieczeniowych, poszukaj w prasie lub internecie rankingów ubezpieczeń i ubezpieczycieli. Poszukaj też opinii użytkowników w sieci oraz zapytaj znajomych, którzy likwidowali szkody w poszczególnych towarzystwach – ich opinie będą wiarygodne.

Jak znaleźć najlepszą cenę Autocasco?

Wielu kierowców rezygnuje z AC (wg szacunków posiada je jedynie ok. 30%), bo boi się wysokiej ceny. To błąd – Autocasco nie musi być drogie! Kieruj się jego zakresem i modyfikuj go, szukając ochrony dobranej do Twoich potrzeb.

Jeśli szukasz dobrego i taniego Autocasco, wejdź do naszego kalkulatora na Superpolisa.pl i porównaj zakresy i ceny ubezpieczeń AC dla swojego samochodu. Nasza porównywarka pomoże Ci znaleźć najlepsze ubezpieczenie w korzystnej cenie!

JN

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 30 kwietnia 2015

Majówka własnym autem za granicą

Czytaj dalej
Aktualności 28 maja 2020

Przezorny jak… Wimbledon.

Czytaj dalej
Aktualności 19 lutego 2016

Meksyk za miliony

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę