OC dla samochodu nie przynosi zysków

W 2014 roku działające na polskim runku towarzystwa ubezpieczeniowe zebrały ogółem 54,9 mld zł. Rezultat ten jest o 5% niższy

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 27.04.2015, w kategorii:

W 2014 roku działające na polskim runku towarzystwa ubezpieczeniowe zebrały ogółem 54,9 mld zł. Rezultat ten jest o 5% niższy od wyniku sprzedażowego odnotowanego przez ubezpieczycieli w roku 2013.

Co więcej, w porównaniu z kilkoma poprzednimi latami, rok 2014 przyniósł najwyższą stratę techniczną w komunikacyjnych polisach OC. To najważniejsze wnioski wynikające z podsumowania opublikowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeń.

W sektorze ubezpieczeń majątkowym wynik sprzedażowy z 2014 roku  uplasował się na poziomie 26,2 mld zł. Oznacza to 1,3% spadek w porównaniu z rokiem 2013. Z obowiązkowych polis OC pojazdów mechanicznych towarzystwa ubezpieczeniowe zebrały 8 mld zł. Natomiast składka przypisana brutto z ubezpieczeń AC zamknęła się kwotą 5,2 mld zł. To kolejno spadek wynoszący 4,5% oraz 1,1%.

Na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych trwa silna walka o klienta. Jest to przede wszystkim konkurencja cenowa, co ma odzwierciedlenie w spadającym przypisie składki z ubezpieczeń OC. Wynik techniczny z tej linii produktowej był w 2014 r. najniższy od 4 lat. Mam nadzieję, że dzięki wprowadzeniu przez PIU rynkowego rozwiązania w zakresie Bezpośredniej Likwidacji Szkód, część kierowców będzie kierować się, prócz ceny, także jakością oferowanych przez ubezpieczyciela usług – mówi Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU.

fot. Towarzystwa odnotowują straty.

 

Przedstawiciel zarządu PIU podkreśla, że najbliższy czas będzie przełomowy dla całego rynku ubezpieczeń w Polsce. Za sprawą wprowadzenia wspomnianego systemu BLS, nowych wytycznych oraz rekomendacji nadzoru w ubezpieczeniach zajdą daleko idące zmiany.

 

 

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Pojazd uprzywilejowany nie zawsze bez winy

Pojazd uprzywilejowany nie zawsze bez winy

Spalinowa afera Volkswagena może przynieść szkodę wysokości 78 mld euro

Spalinowa afera Volkswagena może przynieść szkodę wysokości 78 mld euro

Media o nas – styczeń 2017

Media o nas – styczeń 2017