Aktualności27 kwietnia 2015

OC dla samochodu nie przynosi zysków

W 2014 roku działające na polskim runku towarzystwa ubezpieczeniowe zebrały ogółem 54,9 mld zł. Rezultat ten jest o 5% niższy od wyniku sprzedażowego odnotowanego przez ubezpieczycieli w roku 2013.

Co więcej, w porównaniu z kilkoma poprzednimi latami, rok 2014 przyniósł najwyższą stratę techniczną w komunikacyjnych polisach OC. To najważniejsze wnioski wynikające z podsumowania opublikowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeń.

W sektorze ubezpieczeń majątkowym wynik sprzedażowy z 2014 roku  uplasował się na poziomie 26,2 mld zł. Oznacza to 1,3% spadek w porównaniu z rokiem 2013. Z obowiązkowych polis OC pojazdów mechanicznych towarzystwa ubezpieczeniowe zebrały 8 mld zł. Natomiast składka przypisana brutto z ubezpieczeń AC zamknęła się kwotą 5,2 mld zł. To kolejno spadek wynoszący 4,5% oraz 1,1%.

Na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych trwa silna walka o klienta. Jest to przede wszystkim konkurencja cenowa, co ma odzwierciedlenie w spadającym przypisie składki z ubezpieczeń OC. Wynik techniczny z tej linii produktowej był w 2014 r. najniższy od 4 lat. Mam nadzieję, że dzięki wprowadzeniu przez PIU rynkowego rozwiązania w zakresie Bezpośredniej Likwidacji Szkód, część kierowców będzie kierować się, prócz ceny, także jakością oferowanych przez ubezpieczyciela usług – mówi Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU.

fot. Towarzystwa odnotowują straty.

 

Przedstawiciel zarządu PIU podkreśla, że najbliższy czas będzie przełomowy dla całego rynku ubezpieczeń w Polsce. Za sprawą wprowadzenia wspomnianego systemu BLS, nowych wytycznych oraz rekomendacji nadzoru w ubezpieczeniach zajdą daleko idące zmiany.

 

 

PF

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę