OC musi zdrożeć. PIU potwierdza przypuszczenia Superpolisa.pl

Kwota OC rośnie wraz z kwotą wypłacanych przez zakłady ubezpieczeń odszkodowań.

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 16.09.2015, w kategorii:

Już na początku roku informowaliśmy na łamach Gazety Wyborczej, że ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC zaczęły rosnąć, a w połowie roku w tym samym medium potwierdzaliśmy te doniesienia. Obecnie o podwyżkach mówi coraz więcej ekspertów ubezpieczycieli i związanych z rynkiem instytucji – ostatnio Polska Izba Ubezpieczeń.

 

Marcin Tarczyński, analityk PIU, prognozuje w Polskim Radiu (o czym informuje także Dziennik ubezpieczeniowy), że w najbliższym czasie ceny polis OC nadal będą rosły. Skąd to przekonanie? Wiąże się ono z sytuacją polu likwidacji szkód – choć liczba wypadków oraz ofiar śmiertelnych maleje, to kwoty wypłacanych przez zakłady ubezpieczeń odszkodowań rosną. Coraz wyższa jest średnia wypłata, a ten stopniowo wzmagający się trend obserwowany jest już od kilku lat. Jest to związane m.in. z tym, że bardziej restrykcyjnie do zasądzanych rekompensat podchodzą sądy.

 

Na potwierdzenie tego zjawiska można podać chociażby statystyki opublikowane przed kilkoma dniami przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG odnotowało, że w pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku wartość odszkodowań za wypadki na terenie kraju spowodowane przez nieubezpieczonych i niezidentyfikowanych sprawców wzrosła o przeszło połowę.

Polecane wpisy z tej kategorii

Mogą spodobać Ci się również

Rząd przyjął założenia noweli ubezpieczeniowej

Rząd przyjął założenia noweli ubezpieczeniowej

Nowa ustawa ubezpieczeniowa czeka na podpis prezydenta

Nowa ustawa ubezpieczeniowa czeka na podpis prezydenta

Dlaczego kierowcy płacą więcej za OC?

Dlaczego kierowcy płacą więcej za OC?