Blog Ubezpieczeniowy29 marca 2019

UFG. Mniej wypadków, więcej wypłat

Zgodnie z danymi marcowego raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), przygotowanego na podstawie danych z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych, łączna wartość odszkodowań i świadczeń wypłaconych w 2018 r. przez ubezpieczycieli z tytułu wypadków drogowych wyniosła 10,5 mld zł. To o ponad 3% więcej niż w 2017 r.

Statystyki ubezpieczycieli pokazują, że dynamika wartości ich wypłat za szkody na drodze rośnie szybciej niż dynamika liczby pojazdów przybywających na polskich drogach. Wynika z tego, że odnotowywana przez policję stopniowa poprawa bezpieczeństwa na drogach raczej nie spowoduje znaczącego obniżenie cen polis OC w dłuższej perspektywie.

Jak duży jest spadek liczby wypadków na drogach? W ubiegłym roku odnotowano ich 31,4 tys., wobec 32,8 tys. w roku poprzednim. Oznacza to spadek o 4 punkty procentowe – i to pomimo rosnącej liczby pojazdów poruszających się po naszych drogach. Dowodem na to ostatnie jest wzrost liczby aktywnych polis OC posiadaczy pojazdów, która zwiększyła się o również o 4% w ciągu roku, osiągając na koniec 2018 r. liczbę 24,6 mln sztuk.

Mimo tych liczb ubezpieczyciele wypłacają coraz więcej pieniędzy z tytułu zdarzeń drogowych. Kategorią, w której odnotowuje się największe wzrosty, są odszkodowania za szkody majątkowe wypłacane z OC ppm. Z danych ogólnopolskiej bazy polis OI UFG, zbierającej informacje od ubezpieczycieli, wynika że w 2018 roku towarzystwa wypłaciły z tego tytułu blisko 5 mld złotych. To aż o 7% więcej niż rok wcześniej.

Jakie czynniki składają się na wzrost wypłat?

Po pierwsze, poszerza się katalog świadczeń, które muszą spełnić ubezpieczyciele komunikacyjni w ramach polis OC. Do tej kategorii należy choćby konieczność zapewnienia poszkodowanym auta zastępczego na czas naprawy pojazdu.

Po drugie, coraz popularniejsze stają się cesje roszczeń z tych polis na rzecz warsztatów naprawczych. Dokonując takiej cesji, poszkodowany często nie zdaje sobie sprawy, że pomimo iż jego auto jest już naprawione, nabywca cesji (czyli warsztat) może jeszcze zażądać dodatkowych kwot od ubezpieczyciela, znacznie przekraczających rzeczywisty koszt naprawy tego samochodu.

Po trzecie, jeździmy coraz lepszymi i – co za tym idzie – droższymi samochodami. A to oznacza, że ich naprawy również są odpowiednio droższe.  

Odszkodowania z tytułu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, łącznie ze świadczeniami za szkody osobowe, wyniosły w ubiegłym roku 6,2 mld zł. Oznacza to 3-procentowy wzrost rok do roku. W tym czasie zakłady ubezpieczeń wypłaciły 4,3 mld zł z ubezpieczenia AC (4-procentowy wzrost rok do roku).

Rekordowymi miesiącami pod kątem liczby wypadków i zgłaszanych szkód były październik i maj: zgłoszono w nich 149,1 tys. szkód z OC ppm. oraz 147,4 tys. z AC W. Co ciekawe najmniej wypadków, z których zgłoszone zostało roszczenie, wydarzyło się w listopadzie (łącznie 118,8 tys. szkód z OC i AC), czyli w miesiącu, który nastąpił zaraz po rekordowym październiku.

JN

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Blog Ubezpieczeniowy 18 stycznia 2015

Ubezpieczenie mienia dla firm – Poradnik

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 16 października 2014

Spotkajmy się na Targach Franczyzowych w Warszawie

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 30 stycznia 2020

2020: Co wiemy o przyszłości ?

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy